Здраве навике за заузете људе – како да побољшате живот

Живот у савременом друштву углавном подразумаева ужурбану свакодневницу и нездраве навике које се нижу једна на другу. Иако се о значају здравог начина живота све више говори, многим људима представља прави изазов да успоставе здраве рутине и воде активан и складан живот.

Колико год деловало тешко и неизводљиво пронаћи довољно времена и прилагодити животни темпо тако да будемо задовољни сваког дана, ипак је могуће. Када је у питању стварање здравих навика, сваки па и најмањи корак је драгоцен.

Шетајте сваког дана бар 10 минута

Веровали или не, чак и десетоминутна шетња може допринети вашем здрављу. Ако сваког дана прошетате за време паузе на послу или идете пешице уместо аутомобилом у мању набавку, дугорочно то може имати позитиван утицај на ваше срце.

Да ли ћете изабрати да се паркирате мало даље од канцеларије или наменски прошетати пса после вечере, сасвим је свеједно све док пешачите свакодневно. Понекад вам сигурно неће бити до шетње по снегу или јаком ветру, али не дозволите да вас хладно време спречи. Довољно је да се правилно обучете – дневни комади од пријатних и финих материјала учиниће да вам буде удобно у сваком тренутку. Изаберите добро одевну комбинацију, па у комфорној одећи почните са одбројавањем корака.

Користите степенице у свакој прилици

Када смо код шетње и пешачења, степенице могу да буду ваш савезник. Ако имате степенице код куће или у канцеларији, искористите их у свакој прилици. Уместо лифтом, идите горе-доле степеницама више пута у току дана.

Када имате времена код куће, направите од овог „ходања“ добар кардио тренинг. Почните са мањим бројем понављања, а затим их повећавајте како се осећате снажније. Временом можете правити мале успоне и спуштања са оптерећењем – носите флаше или балоне воде са собом. Не морате куповати скупу фитнес опрему, импровизујте!

Пијте више воде

Није ништа ново да пијење више воде има здравствене користи. Помаже у одржавању нормалне температуре, штити кичмену мождину и друга осетљива ткива и помаже детоксикацију читавог организма кроз мокрење, зној и пражњење црева.

Како 50% до 75% човековог тела чини вода, пијење воде је најбољи начин да организам остане хидриран. Осим обичне воде можете користити и освежавајуће напитке са укусима – све док нису у питању заслађена пића и сокови.

Исправите своје држање

Можда звучи као савет који би вам дали ваши родитељи у основној школи, али исправљањем леђа заиста можете учинити много за своје здравље. Правилно држање може спречити болове у леђима и растеретити мишиће умора. Ово је нарочито важно за особе које раде канцеларијски посао и добар део дана проведу радећи у седећем положају.

Ако се често „кривите у столици“, поставите негде у свом видокругу поруку – подсетник да седите усправно, све док временом то не постане несвесна навика. Ходање са забаченим раменима и подигнутом главом такође може учинити да се осећате добро.

Легните на време – квалитетан сан је важан

Да ли спавате седам или осам сати као што препоручују стручњаци? Многи људи данас то не чине услед преоптерећености послом или због обавеза. Међутим, неретко се заборавља да чврст сан даје више енергије, помаже да одржимо тело одморним и здравим. Особе које не спавају довољно склоне су гојазности, имају већи ризик од срчаних обољења, хипертензије итд.

Уколико патите од несанице или једноставно не знате како да успоставите рутину, покушајте тако што ћете отићи у кревет пола сата раније. Померајте временом одлазак на спавање док не дођете до идеалних 10 сати увече. Уместо прегледања друштвених мрежа на телефону, читајте књигу. За кратко време ћете заспати и одморити се за следећи дан пун изазова.

Вежбајте равнотежу

Жонглирање са свакодневним обавезама није једноставно, али може постати лакше ако укључите вежбе равнотеже у своју рутину. Тренирање баланса као што је да стојите на једној нози 10 секунди и потом пређете на другу ногу може направити права мала чуда. У питању је део типичног неуромоторног тренинга, који помаже да побољшате агилност, покретљивост и равнотежу – вештине које су и те како важне за нашу ужурбану свакодневицу.

Одржавајте оптималну телесну тежину

Једном недељно обавезно станите на вагу. Пратите да ли ваша телесна тежина расте или опада. Без обзира да ли имате циљ да смршате или додате неки килограм, водите евиденцију и редовно проверавајте да ли идете ка остварењу својих намера.

Можете се посаветовати са нутриционистом, лекаром или фитнес инструктором и да направите план оброка и исхране. Тако осигуравате да брже и на најздравији могући начин постигнете жељену тежину и изглед.

Започните дан здравим доручком

Почетак дана нека буде у знаку здравог доручка. Изаберите намирнице које су богате влакнима и протеине, јер оне дају енергију и чине вас ситим. Ако дан започнете како треба, обично се боље храните, одржавате оптималан ниво масти у телу, што помаже у смањењу ризика од дијабетеса и побољшава здравље срца.

Наравно, то не значи да сваког дана доручак треба да буде овсена каша или јаја, али исто тако можете их „зачинити“. Каши додајте различите преливе, а омлету додајте сос или сир.

Укључите зелено поврће у своје оброке

Додавање зелене салате или било ког другог лиснатог поврћа сваком оброку значајно подиже његову нутритивну вредност. Примера ради, влакна у зеленој салати помажу да се заситите и то са само 20 калорија по порцији. Ово хранљиво и укусно поврће обезбеђује довољну дозу воде, влакна и фолне киселине за читав дан.

Замените нездраву храну здравим намирницама

Премда је најлакше да на краткој паузи презалогајимо нешто на брзину или чак поједемо неку нездраву грицкалицу, ипак је могуће наћи им „креативну замену“. Можете да једете млечне производе са ниским садржајем масти, житарице од целих житарица, здрава уља попут авокада и маслиновог уља. Читав организам ће имати користи ако једете природне „слаткише“ попут свежег или сувог воћа, уместо рафинираних високим садржајем масти или шећера.

Наравно, изградња здравих навика може да потраје, па будите слободни да с времена на време дате себи одушка и „почастите се“ чоколадом или неком другом посластицом коју волите. Тако ћете избећи осећај ускраћености и остати фокусирани на свој циљ. Успешан је сваки дан у коме се држите здравих навика.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *