Летовалишта у Турској која Срби највише посећују

Летње дестинације у Турској карактерише изванредна лепота природе. Симпатични оријентални градови, дух Медитерана на турски начин и аутентична кухиња – чини се да је подугачак списак разлога за летовање у овој источњачкој земљи. Премда су и егејска и средоземна турска обала познате по дивно уређеним плажама, Срби ипак имају своје фаворите.

Почев од Саримсаклија и Кушадасија, преко одмаралишта у анталијској регији, Турска фасцинира српске туристе. Поред тога што су турски приморски градови шармантно и пријатно окружење за одмор, посебну предност представљају all inclusive аранжмани у хотелима са четири и више звездица.

Истраживали смо у којим одмаралиштима Турске Срби најрадије летују и где можда и ви можете испланирати свој следећи одмор. Прочитајте.

Алања – место за рајски одмор

Међу атрактивнијим дестинацијама за летовање на јужној турској ривијери је дефинитивно Алања. Због тога што пружа туристима могућност да се потпуно опусте, али и врхунски забаве, овај медитерански град је одлично место за младе, али и породице са децом. Ако се одлучите за летовање у овом граду, нећете имати проблема да пронађете комфорно место за одседање. Постоји велика понуда смештаја за лето у Алањи, а углавном подразумева (ultra) all inclusive услугу, коришћење базена и аквапарка, спа центра и слично.

Алања неће оставити ранодушним ни љубитеље историје, пошто се у граду налази импозантан замак из 13. века, као и чувена Црвена кула. Од културно-историјских знаменитости свакако вреди посетити Музеј Алање и остатке античког града Сиједре.

За оне који траже активан одмор, на плажама попут Клеопатре могу се изнајмити једрилица, даска за сурфовање или пак летети параглајдером. У Алањи се редовно организују крстарења бродићем до Пиратске пећине, Фосфорлу, Далматас, као и до Пећине заљубљених. Ове пловидбе у већини случајева подразумевају и анимацију путника, домаћу храну и традиционалну музику и плес. Туристи који имају времена и новца, могу да направе излет до подједнако импресивних градова у регији – Сиде и Белек.

Анталија – центар турског Средоземља

Као главни град истоимене покрајине, може се рећи да је Анталија туристички центар турског Медитерана. У граду и окружењу налазе се прелепе плаже, препознатљиве по ситном фином песку и природном хладу  борова.  Луксузни хотели на обали опремљени су по светским стандардима хотелијерства, са базеном и пратећим садржајима потребним за комплетно уживање и одмор.

Уколико бисте након сунчања и пливања кренули траговима историје, у Анталији можете обићи Музеј воде и Музеј Анталије, Хадријанову капију и Ататурков парк. Одмаралиште је познато и по бројним ресторанима националне кухиње, чије специјалитете прави гурмани не би смели да пропусте.

Саримсакли – најбоља европска ваздушна бања

Међу Србима велику популарност је стекло и једно симпатично и мирно место на Егејском мору – Саримсакли. Ово одмаралиште,  а некадашње рибарско насеље, налази се недалеко од Кушадасија, и премда је знатно мање, у њему и те како постоји могућност да се људи забаве и проведу. Од спортова на води, преко аутентичних ресторана – понуда забавних садржаја је импресивна.

Саримсакли се налази на самој обали мора, у подножју брда Ђавоља трпеза, па се одликује ниском влажношћу ваздуха и одлично је за све са респираторним тегобама. Заправо, процењује се да је карактеристична влажност ваздуха само 0,5%, због чега је Светска здравствена организација Саримскали прогласила најбољом ваздушном бањом у Европи. Иначе, заузима друго место у целом свету.

Кушадаси – туристичка оаза на Егеју

Већ неколико година уназад Кушадаси се налази у врху листе туристичких дестинација које Срби радо посећују. Није случајно што је ова турска метропола толико привлачна посетиоцима. Пре свега, Кушадаси је приступачнији ако путујете аутомобилом или аутобусом. Ако нисте спремни за летовање авионом до Алање, Бодрума или било ког летовалишта на југу Турске, до тзв. Новог Ефеса у вијалету Ајдин се брже стиже.

Додатна предност су гостопримљиви домаћини, међу којима многи говоре српски језик.

Пешчане плаже су као створене за релаксацију и предах, а ту је и чувени аква парк Адаленд, који се простире на чак 100.000 квадратних метара. Ако тражите на једном месту узбудљиву игру у води, рафтинг-брзаке и базене с таласима, сасвим извесно ћете пронаћи у овом приморскoм граду.

Боравак у Кушадасију је многим туристима прилика да посете и античке градове Ефес и Измир. До Ефеса се долази за мање од пола сата вожње аутомобилом, а излет је непоновљив. Може се видети Велики амфитеатар, Целзијусова библиотека, Артемидин храм, као и кућа Девице Марије. Путовање до Измира је нешто дуже, око сат и по времена, али вредно реализације, јер ову прелепу луку одликују егзотични квартови и јединствена комбинација прошлих и модерних времена.

Бодрум – град ветрењача

Прелепе плаже, чисте увале, луксузни хотели и буран ноћни живот – овако се најједноставније може описати Бодрум, једно од најлепших места на југу Турске. Неколико стотина хиљада туриста посети овај приморски град на годишњем нивоу. У античком добу познат под називом Халикарнас, Бодрум и данас чува трагове давних времена. Приликом шетње градом можете уживати у погледу на чувене бодрумске ветрењаче, посетити тврђаву Светог Петра у ком се налази Музеј подводне археологије. Овде се налази и Миндос капија, као и остаци једног од седам светских чуда старог света – Маузолеја.

Планирање одмора у Бодруму је знатно олакшано великом понудом смештаја. Можете бирати између хотела познатих међународних хотелских брендова са пет звездица и мањих хотела и хостела, прилагођених породицама, на пример.

Сиде – историја на сваком кораку

Сиде се неретко описује као једно од најфасцинантнијих места у Турској. Изграђен је на полуострву, има величанствену капију окружену зидинама, античку луку, храмове Аполона, Атине, Диониса. У њему се налазе и остаци купатила, улице са стубовима, позориште, агора, славолук, базилика и терме.

У Сидеу можете искусити историју у сваком детаљу. У градском музеју су такође изложени артефакти из античког периода. Неоспорно је да са својом импресивном капијом, старом луком, историјским рушевинама и свакодневним модерним животом и кућама, овај град у анталијској регији има посебан шарм.

На крају, остаће неразрешено да ли српске туристе у Турску привлачи историја, лепоте природе или њихов уникатан спој на једном месту. Једно је извесно, све је више оних који бирају да лето проведу на турским плажама и искусе одмор на оријенталан начин.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *