E ovo je selo, ali špansko
Bilo je zamišljeno kao privremena atrakcija, a i pored „oročenog“ trajanja živi bezmalo ceo vek. I pri tom, donosi milionske prihode kao pravi „magnet“ za milione turista!
Svi koji ste pomislili na Špansko selo i izreku „ko špansko selo“ , pogodili ste ! U pitanju je –Špansko selo!
Špansko selo (Poble Espanyol) je još jedna u nizu velikih atrakcija izgrađenih u Barseloni za Svetski sajam 1929. godine (EXPO). Bilo je planirano da se ovo selo sruši posle završetka izložbe! U Barseloni gde, doslovce kao Bibliju poštuju urbanističke planove, dogodilo se čudo. Zbog neočekivano velikog interesovanja selo nije srušeno!
Više od 30 umetnika ovde pred posetiocima stvara različite predmete od stakla, kože, keramike, drveta. Pored raznih ukrasnih predmeta i nakita koji se ovde izradi moguće je kupiti čak i ručno izrađene klasične španske gitare. Najviše pažnje turista privlači poseta staklariji gde majstori prave najrazličitije predmete od stakla.
Muzej Fran Daurel je privatna kolekcija koja je takođe deo sela a sadrži dela čuvenih španskih umetnika poput Pikasa, Dalija i Mira. Muzej sadrži kolekciju slika, skulptura, tapiserija, crteža i predmeta od keramike.
U Španskom selu često se održavaju različiti kulturni događaji – koncerti, flamenko nastupi, gastronomski festivali, venčanja kao i različite aktivnosti za najmlađe. Glavni trg može da ugosti oko 5.000 ljudi.
Putuje i piše: Predrag T. Savić, advokat i pisac/Fotogrfije: Relja i Petar Savić