Српски официри и војници у заробљеништву
По окончању кратког априлског рата када је Хитлер напао Краљевину Југославију, у заробљеништво у Трећи рајх је одведено више десетина хиљада мобилисаних официра и војника, и то искључиво Срба, и један део Словенаца. Били су затворени у логоре типа Офлаг и Сталаг, који нису били исто као логори смрти попут Аушвица, али се у њима свеједно тешко живело, уз болест и глад, све теже како је Немачка почела да губи рат.
Највећи део наших заробљеника је био распоређен на пољопривредне радове у немачким домаћинствима чије је мушкарце Хитлер послао у рат одакле се многи неће вратити. Наши заробљеници су током боравка у логорима били изложени и недићевској кампањи за повратак у земљу али под условом да се укључе у квислиншки систем, као и касније комунистичкој, због чега је део ових људи после ослобођења одбио да се врати у земљу.
Њихове муке нису престале по повратку: били су суђени од стране нових власти, неки и погубљени, многе нису сачекале породице или су затекли новорођену децу којој нису могли да буду очеви. Такође, неки од њих су остали у Немачкој где су са власницама имања на којима су принудно радили засновали нове породице. Живот је био тежак и непредвидљив током 4 године заробљеништва, и донео је многе изазове и за заробљене и за њихове најближе. Ипак, на срећу, највећи део њих се вратио и наставио животе какви су били и пре несреће…
На фотографијама се налазе српски заробљеници у логору Сталаг VII у Немачкој у друштву Индијаца заробљених у саставу британске војске; двојица наших заробљеника на принудном раду на једном домаћинству окружена немачком децом; жена која са децом и јетрвом са њеном децом шаље фотографију мужу у заробљеништво 1944 године; писмо породици
Текст: Бане Гајић/ Фотографије: Породична архива Бориса Марунића, Дејан Миљковић, породична архива Драги Весић