Републико Српска, срећан ти рођендан!
Република Српска низом манифестација прославља Дан Републике — 9. јануар и 31 годину постојања. „Ход части“ одржан је у Бањалуци, а свечани дефиле први пут је одржан у Источном Сарајеву.
Поводом празника и славе Светог Стефана, у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци архијерејску литургију служио је епископ бањалучки Јефрем.
Изасланик патријарха српског, епископ Сава, пренео је верницима у Храму благослов патријарха Порфирија и његове молитве и жеље за успех и напредак српског народа и свих који живе у Републици Српској.
Положени венци „Малом Зејтинлику“ у Сокоцу
Служењем помена погинулим српским борцима на Војничком гробљу „Мали зејтинлик“ у Сокоцу где је сахрањено њих око 1.000, почело је обележавање 9.јануара – Дана Републике Српске.
Након помена, које је служило локално свештенство, положени су венци на спомен обележје.
Председник Републике Српске Милорад Додик, рекао је у Сокоцу, да је 9. јануара 1992. године донесена одлука о формирању Републике, а 28. фебруара је донесен Устав Републике.
Истакао је да некима смета година када се то десило, а то је пре оружаних сукоба.
Венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, изасланик српског члана и председавајуће Председништва БиХ Бошко Томић, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министри у Влади Српске Синиша Каран и Саво Минић, министри у Влади Србије Никола Селаковић, Даница Грујичић и Ивица Дачић.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић честитао је у име Републике Србије Дан Републике Српске.
Дачић је истакао да је Република Српска Уставом загарантована и међународним актима и то никакве везе нема са питањем суверенитета или територијалног интегритета БиХ и одлукама разних судова.
Дачић је нагласио да је дошао да пошаље поруку мира и добросуседских односа, а не да би се расправљало о било каквим сукобима, којих је, како је рекао, нажалост било доста у нашој историји.
“БиХ може да опстане само ако је држава равноправних народа и равноправних ентитета“, рекао је Дачић.
Војничко спомен-гробље „Мали Зејтинлик“ настало је егзодусом Срба из Сарајева и околине, након потписивања Дејтонског споразума у новембру 1995. године, када су породице са тог подручја понеле и земне остатке погинулих српских бораца и пренеле их на подручје општине Соколац, гдје је сахрањено 960 припадника Војске Републике Српске.
Република Српска je незаобилазан политички фактор у било којој причи.
Поносан сам на Полицију Републике Српске, која данас чува ред и мир, а највише су заслужни за стварање Српске њени борци, чији су многи припадници остали на бранику отаџбине. pic.twitter.com/QQkqMLXP7Y— Милорад Додик (@MiloradDodik) January 9, 2023
„Ход части“ у Бањалуци
У „Ходу части“ учествовали су чланови породица погинулих бораца, демобилисани борци, ратни војни инвалиди, чланови удружења ампутираца, борачка удружења, припадници комуналне полиције, градске цивилне заштите и професионалне територијалне ватрогасне спасилачке јединице.
Носећи фотографије чланова породице који су живот дали за Српску, „Ход части“ се кретао од Градске управе до Трга Крајина.
Свечани дефиле одржан је у Источном Новом Сарајеву, а у њему је учествовало 2.500 припадника МУП-а. Како је и најављено, развијена је застава Републике Српске дугачка 500 метара.
На Тргу Републике Србије, такође у Источном Новом Сарајеву, у 19 часова бити уприличен ватромет уз концерт Полицијског оркестра МУП-а Републике Српске.
У Народном позоришту Републике Српске у Бањалуци у 20 часова биће изведена представа „Желим да живим“ Националног драмског позоришта Русије, Александрински театар из Санкт Петербурга.
Прослава Дана Републике Српке биће обележена и у осталим локалним заједницама.
Република Српска настала је 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ.
Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа, наводи РТРС.