Навршило се десет година од смрти највољенијег српског патријарха. Његова светост патријарх Павле био је 44. наследник трона Саве Немањића. У Метохији и на Косову богослужио је 34 лета. Поводом годишњице упокојења у храмовима СПЦ служени су парастоси. Многобројни поштоваоци, у порти манастира у Раковици где је сахрањен, обишли су његов гроб. Лик патријарха Павла и беседе остаће нам за наук заувек.
Памтиће се као човек мира и поштовања међу људима, ма које вере били. Тако је по устоличењу приликом првог боравка у Дреници у Девичу, једном од омиљених манастира у Метохији, поручио:
„Мир, слога, братство, правда и онда ће Бог бити с нама, цар мира, па ћемо моћи одолети и ми сви људи добре воље свему ономе што није добро.“
На северу Косова некадашњем епископу рашко-призренском, подигнут је споменик у Лепосавићу. Бронзана фигура Његове светости патријарха Павла као да благосиља вернике и добронамернике у порти Храма Светог Василија Острошког.
У власништву Библиотеке Патријаршије Српске православне цркве је колекција од 10.000 књига патријарха Павла. Већину чине оне које су аутори и издавачи посветили Његовој светости.
Издавачки фонд Архиепископије београдско-карловачке објавио је Сабрана дела и малу религиозну библиотеку омиљеног патријарха који је био изузетно посвећен косовско-метохијским светињама.
„Био сам 34 године на Косову па знам те прилике и неприлике које су и онда имали и сада порушене цркве. Знам у Ђаковици и редом. Надам се да ће ипак и у свету доћи до тога да је то једна општа вредност коју треба да сачувамо за Европу и за будуће генерације“, говорио је патријарх Павле.
Својеврсно сведочанство о уништавању српске прошлости јесте и Зборник годишњих извештаја некадашњег епископа, његове светости Павла – Распето Косово.