Све више народа на улицама Црне Горе

Широм Црне Горе и синоћ су одржане литије и молебани поводом усвајања Законо о слободи вјероисповијести, којим је предвиђено отимање цркава Митрополије црногорско-приморске.

Величанствена поворка реке људи кретала се улицама Никшића после молебана који је служен у храму Светог Василија Острошког. На градском Тргу говорио је протојереј стафрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки. Како је казао Јокић, Никшић се и због грађана зове господином градом.

„Овај град са вама у њему никада није повио главу, никада није пао, издао, јер овај град се никада није уморио, бојао, никада се није предао и одустао. Овај град је увијек био и данас јесте слободан“, поручио је Јокић.

Како је казао, Никшић је град уздигнуте главе, чиста образа и насмијана лица, град Светог Василија Острошког.

„И овај глас из нашег града одјекује овом земљом, васељеном, тим гласом се проламају небеса јер тај глас јасно говори – не дамо светиње“, поручио је он.

Tivat, litijaЛитија у Тивту је завршена након што су код цркве Светог Саве уз звоњаву звона, грађани са митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем отпјевали његову верзију старе народне пјесме „Јечам жњела“ и испратили га аплаузом. Литија је раније вечерас кренула улицама Тивта уз узвике „Не дамо светиње“ и певање црквених песама након што је у храму Светог Саве одржан молебан у знак протеста због усвајања Закона о слободи вјероисповијести. Литију је предводио Амфилохије, који је још једном позвао на повлачење Закона о слободи вјероисповијести.

Tivat, litija„Нека падне овај Закон о безакоњу или нека падне Влада која га је донијела“ поручио је Амфилохије.

Владика Милешевске епархије Атанасије служио је вечерас молебан у цркви Свете Петке у Пљевљима и предводио је литију, која је прошла централним градским улицама. Молебану и литији присуствовало је више хиљада грађана.

Pljevlja, litijaЛитија се од цркве Свете Петке, кретала Улицом, 1. децембра, Мила Перуничића, Краља Петра и Тршовом. На раскрсници код зграде Општине Пљевља новинар Милан Кнежевић причитао је саопштење Пљеваљског одбора за одбрану светиња.

„Ево нас опет, дванаести пут, сабраних око свог темеља и сљемена, у и око куће у којој се рађамо и умиремо, око дома у ком се крштавамо и вјенчавамо и у ком опијела служимо. Поново смо се сабрали и сабираћемо се да се одупремо настојањима безбожника и невјерника да нам затру тај исти и темељ и сљеме и да нас оставе на пустој ледини како би нас што лакше могли разнијети олујни вјетрови глобалног бесмисла и пропадања. Ми вечерас нисмо овдје да би бранили земаљско благо и царство овога свијета. Нисмо се окупили намјерни да управљамо било ким и било чим сем својом вјером, својом слободном вољом и разумом. Није нас окупила намјера да управљамо другима и намећемо било шта осталим грађанима ове државе. Окупила нас је насушна и животна потреба да одбранимо своју душу од нечасне, безбожничке и ђаволске намјере власти која хоће управо душу да нам узме, и претвори нас у послушне робове, који ће се умјесто Богу Свевишњем молити Милу Ђукановићу, Душку Марковићу и њиховим сеизима“, рекао је између осталог Кнежевић.

Berane, litijaИ више хиљада грађана Берана мирном литијом и молебаном у манастиру Ђурђеви ступови протестовало је против Закона о слободи вјероисповијести. Народ се окупио у центру града, а онда су прешли три километра до седњовековног манастира Ђурђеви ступови где је служен молебан.

Грађанима који су кренули из центра, на путу се придружило и неколико стотина мештана Полице и Дапсића, који су пешице стигли из својих села.

Литија у Бијелом Пољу ишла је од цркве светих апостола Петра и Павла, до цркве светог Николе у Никољцу. Пре протестне шетње у цркви је служен молебан и прочитан проглас Српске православне цркве.

Обраћајући се окупљеним грађанима после прочитаног прогласа Српске православне цркве, јереј Никола Скопљак је казао да их све заједно окупља господ Бог и мајка божја Богородица и да СПЦ неће потписани никакав документ, на који позива Влада, док се не укине безакоње које је власт донијела усвајањем Закона о слободи вјероипсовијести.

„Окупља нас мајка божјија Богородица која нас штитии и покрива својом чесном ризом и под капом небеском и када ходамо овим улицама, ми не само да протестујемо против овог закона, који је, у ствари безакоње. А како Бог то намјести, министар правде, потпредсједник Владе и премијер причају о неком закону и некој правди. Устала је читава Црна Гора, устао је сваки човјек, све што је живо на овој земљи је устало против овог безакоња”, казао је Скопљак.

У Спужу је завршена литија, а испред цркве Светог Петра Цетињског окупљенима се обратио епископ доклијски Методије. Он је казао да се ријека људи ових дана слива из ћивота светаца и црногорског камена, и да је то ријека истине, у којој људи пјевају духовне пјесме, моле се и повремено ускликну „не дамо светиње“.

Литија је ишла од цркве Светог Петра Цетињског ка Стологлаву па даље до Зорне цркве на Даљму и назад. Судија у пензији Милорад Савовић је испред Зорне цркве казао је да је оно што се сада дешава у Црној Гори посљедица нерешеног националног питања. Литија коју предводио Методије одржана је након молебана који је одржан у цркви Светог Петра Цетињског. Више стотина грађана било је у и испред цркве са иконама у рукама.

Верници у Жабљаку су и синоћ, након молебана у цркви Светог Преображења, кренули у литију улицама тог града. Подно Дурмитора од краја децембра свакодневно се одржавају молебани и литије, којима се грађани противе усвојеним Закону о слободи вјероисповијести.

Plužine, litijaУ Плужинама је у цркви Светог Јована Крститеља служен молебан након којег је улицама тог града прошла литија коју си предводили игуман Пивског манастира, Јефтимије Шкулетић и плужински парох, јереј Мирослав Михаиловић.

Око стотинак мештана села Прошћење, удаљеног око десетак километара од Мојковца, упутило се дошло је пешице на молебан до цркве Христовог рођења у Мојковцу.

После молебана који је служен у 17 часова грађани су кренули у литију од цркве према горњем Мојковцу и назад. Они су се прикључили осталим Мојковчанима, који су били учесници литије у знак неслагања са Законом о слободи вјеросиповијести.  Молебани се у Мојковцу, како и у већини црногорских градова, одржавају сваког четвртка и недјеље.

Литија је одржана и у Бару, а кренула је од Храма Светог Јована Владимира до центра града.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *