Srpska sloga na Linkdinu
Srpska naučna pamet u dijaspori, ako je verovati bazi koju je napravio profesor dr Jovan Filipović sa Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu, broji oko sedam i po hiljada doktora nauka i doktoranata u čije je obrazovanje, kao i u druge visokoobrazovane kadrove matična država, kako tvrdi istraživač dr Vladimir Grečić, uložila čak devet milijardi evra.
Reč je zaista o neverovatnom naučnom potencijalu, koji je na tacni poklonjen Severnoj Americi, Evropi i dalekoj Australiji. Ti izuzetno kvalitetni i stručni ljudi, silom prilika, bili su prinuđeni da grade novi dom tamo daleko i traže načine da se povežu i jedni drugima pomognu.
Preko društvenih mreža osnivaju se razo-razne grupe, koje više služe za održavanje komunikacije i prijateljstava, a najbolji primer kako bi zapravo trebali da se povezuju je Srpsko-američka profesionalna netvork grupa (Serbian American Professional Networking) na LinkedInu. Osnovana je pre tačno deset godina i sa današnjim danom broji 4.274 člana, a ideja je potekla od uspešne poslovne žene Dušice Protić, advokata iz Njujorka.
-Grupu sam osnovala sa još dve žene, a na ideju sam došla nekoliko godina ranije. Radila sama tada u jednoj advokatskoj kancelariji kada mi je šef rekao da sastavim spisak advokata saradnika u drugoj državi u SAD sa kojima bi naša advokatska kancelarija saradjivala, kojoj bi slala klijente i poslove – kaže sa setom Dušica Protić za portal “Tamo daleko”.
Bila je prilično iznenađena kada je dotični gospodin, inače Jevrejin, pogledao spisak, zaustavio se kod imena jevrejskog advokata i odlučno rekao: “Zovite mi ovog čoveka, on je jedan od mojih, hoću njemu da dam posao“.
-Ovo je na mene ostavilo snažan utisak, nedugo zatim pozvala svoje dve koleginice, i predložila im da na LinkedInu osnujemo grupu u kojoj bi Srbi mogli da izgrade zajednicu, mrežu, da pomažu jedni drugima i profesionalno se povežu – priča Dušica.
Naravno to je ukljuučivalo i pomoć oko obrazovanja, mentorstva, dobijanja i davanja informacija, oglašavanje vezano za ponudu i potražnju poslova, savetovanje o karijeri, promocija biznisa Srba, knjiga, muzike, umetnosti, kulturnih dešavanja, inspirativne priče o Srbima u Americi i drugim zemljama, o srpskom uspehu i dostignićima svuda u svetu.
-Želele smo da izgradimo nešto za nas, našu decu i buduće generacije, da pomognemo jedni drugima, da unapređujemo, negujemo i koristimo ono što svi imamo zajedničko, naše srpsko nasleđe i poreklo – ističe naša sagovornica.
Iz dana u dan Srpsko-američka netvork grupa je rasla, a brojne simpatije dobila je Amerikanaca, prijatelja Srba, koji su tražili da se priključe njenom radu. Danas grupa ima i brojne članove iz otadžbine, ali i mnogih drugih zemalja, a svima njima je zajedničko da se jedni drugima nađu pri ruci, da podele savete, sugestije, da pomognu da se neki od članova zaposli, profesionalno napreduje i usavrašava se.
-Pre dve godine počeli smo i da održavamo besplatne skupove profesionalnog povezivanja u različitim gradovima, Bostonu, Čikagu, Njujorku, Beogradu, Torontu, a već ima inicijativa o organizaciji ovavih druženja i u drugim gradovima. Na tim profesionalnim okupljanjima se upoznajemo, razgovaramo, poslovno povezujemo, razmenjujemo vizit karte, bez ikakve obaveze ili potrebe da bilo šta platimo ili prikupljamo bilo kakva sredstva. Dajmo nešto jedni drugima bez novčane nadoknade – posebno naglašava Dušica Protić.
Grupi su se priključili i mnogi vrlo istaknuti i uspešni članovi srpske zajednice u Americi.
-Ne bih o imenima, ali mogu samo da kažem da su sa nama predsednici i izvršni službenici korporacija, bivši izdavač velikog lista Princeze, bankari, vlasnici firmi, glumici, advokati, doktori, naučnici, preduzetnici, arhitekte, pisci, novinari – nabraja Dušica. -Zaista ako pogledate naš spisak videćete mnogo talentovanih ljudi, koji su postigli puno u životu. Svaki put kad pogledam taj spisak oduševim se. Sa nama su i sjajni studenti, ali i penzioneri.
Jedan od menadžera grupe je uspešna poslovna žena Tamara Kenvordi (devojačko Marinković), koja sada ima svoju advokatsku kancelariju na prestižnoj Petoj aveniji, a o čijem životnom putu od Beograda do Njujorka smo nedavno pisali. Ona se aktivno uključila u rad grupe, a posebno u organizaciju skupova.
-Sa zadovoljstvom mogu da kažem da su to vrlo uspešni skupovi i večeri. Recimo u Njojork nam dodje i do 150 ljudi i verujte to su lepa poznanstva, lepa razmena iskustava i zato ćemo nastaviti sa takvom praksom okupljanja – navodi Tamara Kenvordi.
Uveliko se privode kraju prirpeme za još jedno veliko druženje koje je zakazano za 27. mart, u utorak, u Njujorku. Sudeći po prijavama biće to najverovatnije najmasovniji skup Srpsko-američke netvork grupe. I kao i na dosadašnjim okupljanjima, sasvim sigurno i ovoga puta rodiće se neka poslovna ideja, predlog, poteći će akcija, neko će naći put do uspešnije karijere, poslaće se lepa poruka otadžbini.
Zdravko Elez
Priču o Srpko-američkoj netvork grupi na poznatoj društvenoj mreži realizovali smo uz podršku Uprave za saradnju s dijsporom Ministarstva spoljnih šposlova Vlade Srbije