И професор из Беча руши лажи Запада о Сребреници
Оно што се 25 година одржава као тврдња, да се наратив о убијених 8000 цивила одржава потпуно нетакнут, усудићу се да кажем да је највећи пропагандни успех од 1945. године у Европи, каже Валтер Маношек, професор на Факултету политичких наука у Бечу.
Професор на Факултету политичких наука у Бечу и један од чланова Међународне комисије која је израдила извештај о страдању у Сребреници у периоду од 1992-1995. године је оценио да западни медији игноришу овај извештај и да је тешко супротставити се наративима који се негујују већ 25 година.
Током онлајн дискусије под називом „Сребреница: Ратни злочин? Геноцид?“ коју је водио Ханес Хофбауер публициста и власник издавачке куће „Промедиа“, Маношек је рекао да наративи опстају обично дуго.
Он је додао да се извештај у западним медијима радије посматра каоопскуран, поменувши недавни прилог на немачко-француској телевизији АРТЕ, током кога је приказан интервју са њим, једном бошњачком социолошкињом и представницом „Мајки Сребренице“.
Он је подсетио да су аутори извештаја имали уговор са властима РС којим је гарантовано да политички неће бити интервенисано и да комисија потпуно независно може да ради, као и да ће ставити на располагање документа, те и да ће извештај бити прихваћен какав год буде био његов резултат.
„Друга главна тачка извештаја, која је веома важна, а о којој се 25 година не извештава је да је међу убијеним Бошњацима који су покушали да побегну из Сребренице, од њих око 12.000 хиљада, био незнатан број цивила, док су остали били војници армије БиХ. Те зато, а то је утврдио и Међунарони суд у Хагу, радило се о војним сукобима са тешким губицима за Армију БиХ. Радило се о делу 28. дивизије коју је дуго предводио Насер Орић, који у јулу 1995. није био у Сребреници. Дакле ради се о ратним злочинима, али не о убиству више од 8000 мушких цивила како се већ 25 година колпортира.“, поручио је он.
Он је такође истакао да „власти РС нису биле одушевљене“ овим извештајем који говори о томе да је од стране војске Републике Српске ликвидирано између 1500 и 3000 ратних заробљеника.
Он је такође оценио да је Инцков наметнути закон о негирању геноцида извесна реакција на извештај јер је мало вероватно да је случајно да се тако нешто догоди 3 дана након његовог објављивања Маношек је оценио да се ради о „колонијалном законодавству“.
„Оно што је Инцко урадио је запањујуће јер је он 12 година био тамо и последња три дана свог мандата је прогласио такав закон, који није нека уредба за животне намирнице , већ се ради о есенцији државе БиХ. То се, међутим, у међународним медијима уопште не тематизује, већ се представља у позитивном светлу.“, додао је он.