Ћирилицом пишем – православљем дишем
Под слоганом „Ћирилицом пишем – православљем дишем“, на Цетињу је одржан ХХII Православни дјечији сабор Црне Горе посвећен јубилеју 1160 година од почетка равноапостолне мисије Свете браће Кирила и Методија, а у знаку важности очувања ћириличног писма.
Највећа дјечија манифестација Митрополије црногорско-приморске сабрала је више од 2000 дјеце из свих крајева Црне Горе, као и госте из Сјеверне Македоније, око Христа Господа – најљепшег дјетета међу синовима људским, како је говорио наш блаженопочивши Митрополит Амфилохије, чијим благословом и љубављу је и установљен овај сабор. “Сабор Цркве Христове је сабор око дјеце. Црква Христова се сабира око дјетета младог, предвјечног Бога, око Њега који је постао дијете ради нас и нашега спасења. Ми хришћани признајемо само Бога који је постао дијете, ми не знамо и не признајемо другога бога”, ријечи су блаженопочившег Митрополита изговорене на једном од дјечијих сабора.
Као и претходних година, Сабор је почео Светом архијерејском литургијом у Цетињском манастиру коју је служио Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва Српске православне цркве и Македонске православне цркве – Охридске архиепископије.
На литургијске прозбе и возгласе одговарао је хор Свете мати Ангелине из Никшића под диригентском палицом професорке Ане Бојић.
У току Свете службе Божије, на малом входу, Владика је миропомазао новокрштене дјевојчице Милу, Мању и Манду.
Сабору је присуствовао Драган Радовић, генерални директор Директората за сарадњу са вјерским заједницама у Министарству правде Црне Горе, бројни гости, међу којима и наша атлетичарка Марија Вуковић.
Послије Литургије, на платоу испред Цетињског манастира услиједило је званично – свечано отварање Сабора, који је по много чему посебан. Посебан је по томе што се након три године, преко Бара, враћа управо тамо гдје је све и почело – гдје сви и треба стално да се враћамо и окупљамо, а то је наш Цетињски манастир. У том духу и тој радости је почео званични дио сабрања са кога су дјеца послала снажну поруку:
“Важан је и што овако радосно сабрани око Светог Петра, око Светог Јована, на мјесту гдје је мислио највеће мисли и ћириличним словима их записивао Владика Раде, поносно узвикујемо: Ћирилицом пишемо, православљем дишемо!”
Након тога Високопреосвећени Митрополит Јоаникије је благословио и отворио данашње велико сабрање, истичући да му је велика радост и изузетна част да поздрави све учеснике и госте, а посебно дјецу од најмањих до највећих, као и да нема љепшег сабора на кугли земаљској од овог Сабора.
“Гдје се дјеца сабирају око светиње, око храма, а нарочито код кивота Светога Петра Цетињскога, ту су и анђели Божији са њима и свеци Божији, и сво небо и сва земља, и све што дише, све се радује! Драга деца, данас сте дошли код Светог Петра Цетињског и код Светог Петра Другог Ловћенског Тајновидца чије је дјетињство било нешто мало другачије од вашег, али ви сте кренули њиховим стопама. Свети Петар Цетињски је од свога дјетињства кренуо Христовим стопама и ви идете путем Светога Петра Цетињског – такође Христовим стопама”, бесједио је Владика, нагласивши да то значи ићи путем радости, путем човјечности, путем љубави, путем добра, правде, истине, честитости и свега најљепшега на овоме свијету.
Нагласио је да су Свети Петар Цетињски и Свети Петар Други Ловћенски Тајновидац – Његош од свога дјетињства узрастали у вјери, као што и ова дјеца сабрана данас на Цетињу, узрастају у вјери, учећи молитве, славећи име Божије, пјевајући на светим службама, сабирајући се око својих свештеника, око својих храмова.
“А кад идете у храм, ту вас дочекује Христова љубав и милост – Божија љубав! Ми славимо Бога, обраћамо му се као свом Оцу небескоме. Сви знате молитву Оче наш који си на небесима… То је најљепша и најузвишенија молитва. Ако Бога живога, истинитога, Творца неба и земље зовемо Оцем, то значи да је Он пун љубави, пун доброте, истине, бриге за нас људе овдје на земљи, а нарочито за дјецу. Говоре људи да су дјечија срца најближа Богу, а то је зато што су најчистија. А говоре још да дјеци анђели говоре и то је тачно, јер су дјеца као анђели, крштена дјеца су у духу анђела.”
Први Православни дјечији сабор на Цетињу одржан је 1999. године и окупио је тада нешто више од 120 полазника школа вјеронауке, сваки наредни је био све масовнији.
“Овај Сабор се умножио и дошла су дјеца из цијеле Црне Горе, а ако Бог да направићемо још већи Сабор па да нам овдје дођу дјеца из других српских земаља и из цијелог православља. Биће то! Када се сабирамо у цркви, онда смо сви браћа и сестре, било одакле да смо дошли ако смо православни хришћани, крштени у име Оца и Сина и Светога Духа, од било ког народа под капом небеском, овдје смо сви једно и заједно, браћа и сестре. Сви сродници по Духу Светоме, по Божијем благослову, Божијој љубави и благодати”, поучио је Митрополит Јоаникије сабрану дјецу.
Упућујући дјецу да ће данас заблистати многи њихови дарови, знање и способности током такмичења и да све то треба да буде радосно, Владика им је објаснио да нема везе ко ће бити први, а ко други, већ да је важно да су заједно и да покажу своје дарове, да се такмиче као спортисти:
“Овдје међу нама је велико име нашега спорта Марија Вуковић, дошла је да данас буде са вама и није дошла да навијамо за њу, него је дошла да навија за вас децо. То је дивно, а ја вама желим да успијете у животу и да се чује за вас и да имате узор. Ове дјевојчице да буду као Марија Вуковић, а дјечаци да буду као Новак Ћоковић! Да достигнете такве резултате у животу и да идете Божијим путем, то је најважније јер кад идете Божијим путем онда Господ благосиља да постигнете велике резултате у своме животу.”
Благословивши почетак нове школске године, поучио је дјецу да ће свој ум, осјећања и мисли, таленте, развијати кроз учење, школовање:
“Овдје, на вјеронауци, имате оно што немате у вашим школама. Овдје можете да научите основе свете православне вјере и основе духовнога образовања које недостаје нашим школама. Можете да научите и црквено појање, које оплемењује ваше душе”, казао је Високопреосвећени Митрополит Јоаникије и поручио:
“Сабрани сте данас код Светог Петра Цетињскога и он ће да вас научи свему. Само да вас подсјетим, да је највећи човјек из нашега народа васпитан код ногу, кољена Светог Петра Цетињскога. Јер Свети Петар Цетињски тако у вашем узрасту васпитао је великога Његоша, великог владику и великога пјесника, зато је он тако велики што се учио код свеца Божијега. Ви сте дошли код Светог Петра Цетињскога и он ће вас преко ваших вјероучитеља и родитеља и наставника научити свему добром. Његов благослов да почива на вама у све дане живота вашега, Бог вас благословио и сваком срећом, здрављем, напретком и успјехом даровао!”
Након Митрополитовог поздравног слова услиједила је додјела признања за вјероучитеља године. Овогодишња титула ”Вјероучитељ године”, једногласном одлуком, припала је вјероучитељици Видосави Живковић из Доње Горице – Подгорица, која “непрестано умножава и своје, као и таланте својих ђака и која пружа примјер како се радосно и савјесно шири ријеч Божија и обавља апостолско призвање вјероучитеља”.
Потом су на сцену изашли полазници подгоричких школа вјеронауке и дјечијих хорова, који су се потрудили да саборно, на занимљив начин, приближе историју наше Цркве кроз игроказ ”Црква у 13 слика”.
У наставку програма публици су се игром и пјесмом представили гости Сабора, дјеца из Струге (Сјеверна Македонија).
Учесници Сабора су испратили пројекције три кратка филма о историји писма и језика од почетка мисије Кирила и Методија до реформе писма и настанка азбуке коју данас користимо, за која су заслужне вјеронауке из Ђеновића, Бијеле, Котора, Прчња, Старог Града Будве, при цркви Свете Петке, такође из Будве, као и вјеронаука из Бечића. Програм је завршен наступом Дјечијег хора ”Јединство” из Котора.
Током Сабора дјеца у складу са својим интересовањима учествују у радионицама (ликовној, пјесничкој, рецитаторској, музичкој, фото, дизајнерској, преводилачкој, као и радионици за израду просфора- литургијског хљеба), тамичењима у фудбалу, кошарци, стоном тенису, шаху, као и у „играма без граница“. Поред тога дјеца су била у прилици да узму учешћа у радионици народних игара и пјесама, радионици хитне помоћи, вјештина преживљавања у природи и на мору, радионици самоодбране…
Посебан садржај за дјецу и све госте Сабора током цијелог дана је и изложба „Ћирилична галаксија” – смјештена на пет пунктова испред Цетињског манастира. Посјетиоци изложбе могу да виде поставку која је реализована веома креативно уз помоћ доста реквизита. Циљ аутора је да се прикажу народи који данас чувају наслеђе Свете браће Кирила и Методија и као званично користе ћирилично писмо. За одржавање ове изложбе заслужне су школе вјеронауке из Горњих Бандића, Колашина, Тивта, Бара и Херцег Новог.
Након завршетка радионица за све учеснике, уприличена је смотра дјечијих хорова, потом и квиз знања из вјеронауке у коме су се такмичили најдаровитији и највреднији ђаци. На самом крају манифестације, након квиза знања, уручене су награде и признања за побједнике у свим категоријама.