Srpska naučnica prenela najnovije otkriće o koroni
Srpska naučnica Isidora Stanković, doktorand biomedicinskih nauka koja radi i usavršava se u SAD, objavila je na svom fejbuk profilu nalaze važnog naučnog rada koji praktično pokazuje na koji način virus kovid 19 napada naš organizam. Apstakt ovog rada možete pogledati i ovde, a mi prenosimo Isidorin post koji je podelila sa svojim fejsbuk prijateljima
Proteini su osnovna jedinica naših ćelija – svi proteini u našem organizmu (pa i interferoni) nastaju od našeg RNK koji nastaje konverzijom našeg DNK. Virusi odavno napadaju naš RNK tokom infekcije na razne načine: poliovirusi sprečavaju translaciju našeg RNK u proteine, citomegalovirusi sprečavaju prenos naših proteina kroz ćelije, virus gripa (influenza) sprečava ključne modifikacije RNK. Sve ove virusne strategije su poznate i za njih postoje manje-više uspešne terapije koje targetiraju ove funkcije.
Po čemu se COVID19 razlikuje? Pa, za razliku od ostalih, koji imaju jedan način na koji targetiraju stvaranje proteina…COVID ima 3 načina da istovremeno uništi naše proteine, tj. u ovom slučaju naše interferone. Ovo istraživanje s Caltech-a pokazuje da COVID19 sprečava sintezu interferona, policajaca našeg imunog sistema, tako što sprečava i modifikacije RNK i translaciju RNK u proteine i prenos proteina kroz ćelije istovremeno. Ovo rezultira gubitkom interferona i na kraju doprinosi tome da naš imuni sistem ne zna da je virus u organizmu i ne može da odgovori.
Šta ovo prosto znači? Laički rečeno, većina virusa targetira naš imuni sistem strategijom A, B ili C (na slici), što olakšava pravljenje terapija protiv njih – COVID19 koristi sve 3 strategije istovremeno, zbog čega će pravljenje antiviralnih lekova za prevenciju infekcije biti jako otežano (skoro nemoguće?). Kao neko ko izučava RNK, ovo je potpuno fascinatno otkriće…nisam skoro videla pametniji virus. Ovo i apsolutno dokazuje da je virus produkt evolucije, a ne “napravljen u laboratoriji” – nikakva tehnologija za RNK modifikovanje ne bi mogla da proizvede ova 3 rezultata istovremeno“.
Isodpra na kraju poručuje da nosite masku i držite distancu jer je t6o za sada najbolja zsštita od korone.
Радио сам годинама на техничком факултету и нагледао сам се силних доктората (идеја, хипотеза и теорија покупљених са интернета, компјутерски прикази и графикони, мерења, мерења и мерења док се не дође до узорака којима се „доказује“ рад…) и стручних и научних радова. А ти људи нису ни загребали суштину проблема које решавају и урадили нешто стварно.
У медицини је стање слично, ако није и горе, јер већину закључака извлаче статистичком обрадом узорака који задовољавају пожељне критеријуме…
А статистика је алатка којом можете да доказујете свашта јер су количина и квалитет узорака упитни. Па и циљеви и интерпретација.
Основних истраживања и радова је премало да би се избегла описна оцена „ненаучна фантастика“ за претежну већину радова (који су носиоци корисних информација и знања).
Разумем почетни оптимизам младих људи који се баве науком и тамо многи залутају остајући у заблуди да сада много знају. Стварност је мање обојена ружичастим бојама.
Доктори лекари су, на жалост, заштићени од последица својих грешака у раду на људима којисе лече са штетним, па и смртним исходом, што их рано опушта и отупљује њихова знања и алате.
Када би се тако праштало и инжењерима за немар имали би смо разне нефункционалне уређаје (аутомобиле, ТВ и сличне уређаје и свашта са чудним командама и последицама).
Мало више скромности и оптимизма а много озбиљнијег истраживања и сумње желим младима жељних знања.