И у Чикагу се славио рођендан Српске

Пише: Светозар Данчуо

У присуству делегације Републике Србије коју је предводио министар спољних послова Никола Селаковић српска зајадница у Чикагу је у суботу 8. јануара 2022. године обележен Дан и Слава Републике Српске Свети Стефан. После церемоније освећења Славског колача коју је предводио епископ новограчанички-средњезападноамерички Лонгин са свештенством одржана је свечана академија у сали Храма Христовог Васкрсења.

Министар Селаковић је, обраћајући се присутнима, у пригодној бесједи рекао да му је част што је могао да прослави славу Републике Српске управо са Србима у Чикагу.

Нећемо да нам се понови 1941: Никола Селаковић

-Пре 30 година, наши преци, браћа, пријатељи, рођаци у Републици Српској знали да кажу – нећемо да нам се понови 1941, да нас бацају у јаме, одводе у логоре. Ми смо један од ријетких народа који је знао да каже “слобода или смрт“. Из те борбе за очување себе, из жеље да се не насједне на замку, на коју су неки наши преци нажалост насјели 1941.године, родила се Република Српска која почива на Светосавском завјету. Она Република Српска која је настала из пркоса Петра Кочића, господства Јована Дучића, из заноса пјесничког Алексе Шантића, из вапаја младалачког Бранка Ћопића, ту Српску ми данас славимо. Ту Републику Српску која никоме не жели лоше, која воли Србију, коју Србија воли. Волимо Српску која је настала пре 30 година, која је потврђена недалеко одавде, у Дејтону. Ту Српску коју волимо и подржавамо данас славимо, не желећи ником лоше, свакоме, а на првом месту себи добро. Док је вас биће и српства, Србије и Српске – поручио је Селаковић.

Српска ће да живи: Арно Гујон

Директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон рекао је да је Републику Српску „упознао“ 2010. године када се послом настанио у Зворнику. Из француских извора нашао је само негативне ствари о Србима.

-Када сам дошао, наишао сам на дивне људе. Брзо сам их упознао, створио пријатеље. Оно што ме је изненадило приликом сваког сусрета када бих питао човека одакле је, нико није био родом из Зворника. Било их је из Олова, Сарајева, Тузле, и тада сам схватио да је Зворник, односно РС, заправо уточиште, гдје је српски народ нашао мир.  Српска је и мјесто у којем су људи, који су протјерани са својих огњишта, могли да живе нормално – рекао је Гујон и додао да је у Зворнику упознао и Бошњаке који су могли да се врате.

Међутим, наставио је, када је постао директор Управе, када је обилазио српска мјеста у Федерацији БиХ имао је прилику да види да се тамо Срби боре са великим проблемима и дискриминацијама, чега није било у Зворнику.

-Ако једна Република постаје уточиште за један народ, омогућава и припадницима других народа да живе у њој, онда та Република заслужује да постоји. Ако покушајем рушења те Републике, то води до немира, дестабилизације, она свакако треба да остане и опстане, треба да живи – истакао је Гујон.

Генерални конзул Републике Србије у Чикагу Дамјан Јовић је честитајући рођендан Републике Српске истакао да је претходних 30 година прошло у борби и отпору и изаразио наду да ће следеће године протећи у миру, напретку и српској слози. Закључио је речима да 9. јанура свако срце Србиново куца за Републику Српску.

Пријатељство српског и америчког народа: Џон Капело

Председник Фондације Халијард Џон Капело подсетио је на пријатељство српског и америчког народа у Другом светском рату када су Срби спашавали америчке пилоте.

Владика новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин апеловао је на Србе у САД да се моле за наш народ и руководство Српске да одоли огромним искушењима пред које је стављају они који је не желе, али и помогну на разне друге начине.

Жељко Живак из Удружења Срба Републике Српске у Чикагу је истакао да је за Српску погинуло више од 21 хиљада Срба, бораца и цивила и рањено 100 хиљада. Захвалио се делегацијији Србије на челу са шефом дипломатије Селаковићем, истаквши да је то први пут да је званични представник матице Србије са Србима у Чикагу на овај велики празник.

Обраћања представника Србије, Минситра спољњих послова Николе Селаковића и Директора управе за сарадњу са Србима у региону и дијаспори Арно Гујона изазвала су одушевљење код чикашких Срба.

Погледајте још слика у галерији:

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *