„Госпар Мато“ пред пуном салом у Требињу
У Народној библиотеци у Требињу, некадашњој кући великог српског добротвора Луке Ћеловића, пред препуном салом промовисане су књиге „Госпар Мато Грацић“, аутора Предрага Савића и Саше Недељковића, и „Пуцањ у празно“ Џаспара Рутама, британског обавјештајца из Другог светског рата у издању београдске издавачке куће „Народна просвета“.
О овим изузетно вредним књигама говорили су познати српски адвокат и писац Предраг Савић, историчар Милорад Вукановић, дугогодишњи председник Српског националног вијећа у Дубровнику, и Трифко Ћоровић, уредник портала Слободна Херцеговина. Велики допринос организацији ове поромоције дали су Удружење Југословенске војске у отаџбини Требиње (ЈВУО) и Народна библиотека.
Књига „Госпар Мато Грацић“ је истраживачки подухват историчара Саше Недељковића и Предрага Савића, која прати судбину истакнутог члана заједнице Срба римокатолика у Дубровнику, изузетног ствараоца на многих пољима – од правне науке, јавног политичког и културног рада, издавача, човека напредних схватања за своје време.
Коаутор књиге Предраг Савић је рекао да је др Мато Грацић био од оних људи који би претварали у злато чега год би се дохватили: дубровачки велепоседник био је један од оснивача дубровачког трамваја, пионир савременог бањског туризма и електроиндустрије, али и покровитељ српске политичке и културне мисли у Дубровнику.
„У најтежим тренуцима био је власник дубровачке српске штампарије и фактички издавач часописа ‘Срђ’ и ‘Дубровник’. Једна изузетна личност која је била и највећи спонзор организација Срба римокатолика – и политичких и друштвених и културних. Оснивач је друштва ‘Душан Силни’ и први старјешина Сокола српских у Дубровнику. Оставио је дубоке трагове, али су ти трагови систематски уништавани и брисани послије Другог свјетског рата“, истакао је Савић.
Слична је била судбина многих Срба римокатолика у Дубровику – прогоњени су од аустроугарских власти за време Првог светског рата и страдали од усташа за вријеме НДХ, да би многе од њих комунистичке власти, међу њима посмртно и др Грацића, прогласили народним непријатељима, а њихове породице оставили без имовине и основних грађанских права…
Историчар Милорад Вукановић, рекао је да су Срби римокатоличке вероисповијести били изузетно велика заједница у том граду.
„Само ћу вам навести један податак: 1911. године било је 36 вијећника у Дубровнику, а од тог броја 15 је било Срба, 12 католичких и три православна. У процентима речено, то је око 42%, што није мали број“, казао је Вукановић и додао да су управо римокатолички Срби и најзаслужнији за културну и политичку еманципацију Срба у Дубровнику.
„Уз помоћ њих издавали су своје листове, имали су своју штампарију, своју банку, своја удружења, своју музику. Све оно што је потребно за културни живот једног народа“, казао је Вукановић.
Он је од значајних Срба римокатолика поменуо Медо Пуцић, Матија Бан, Антун Фабрис, породицу Гучетић… Ријеч је, додаје он, често о породицама романског порекла које су своје презимена словенизирали, по породичној традицији припадали су римокатоличкој цркви, али по свом националном опредељењу – српском народу.
Вукановић је напоменуо да смо данас често сведоци кривих тумачења – како је наводно њихов стални политички циљ био да Дубровник припоје Србији.
„Није се радило о томе да се Дубровник припоји било коме – ни Хрватској ни Србији. Они су били за дубровачку самосталност, али како у наступајућим околностима нису могле да се одрже мале државе – њихов циљ је био уједињење свих Јужних Словена, или како су то они волели рећи – уједињење и са Загребом и са Београдом“, истакао је Вукановић.
Трифко Ћоровић је опширно говорећи о књизи „Госпар Мато Грацић“ истакао да је портал Слободна Херцеговина на необичан начин дао допринос у стварању књиге о Мату Грацићу.
Старац Срђ је његда био
Књига која је рехабилитовала Дражу
Књига „Пуцањ у празно“ Џаспара Рутама, чије је фототипско издање такође представљено требињској читалачкој публици сведочанство је о природи и улози четничког покрета током Другог светског рата из пера енглеског обавештајца, који је током 1943. и 1944. године боравио у штабовима четничких команданата и источној Србији и лично упознао Дражу Михаиловића. Ова књига у великој мери допринела је рехабилитацији четвичког команданта 2016. године.
Приређивач Предраг Савић је рекао да енглески командос пише о свим слабостима и добрим странама равногорског покрета, на начин аутентичан и објективан, тим пре што је књига објављена непосредно после рата – 1946. године, односно независно од политички коректних виђења ових догађаја формираних у историографији.
„У књизи Рутама каже да партизане није ни видио у Србији, сем једне рањене партизанке. Такође наводи да су равногорци били анатифашистичка војска и износи низ критика на рачун званичне британске политике нарочито због бомбардовања српских градова на Васкрс 1944. године, али и због чињенице да је Би-Би-Си често лажирао информације: приказујући успехе четничке војске као успехе партизана“, истакао је Савић, додајући да је британски командос имена писао у шифрама да би заштитио четничке команданте, што их није спасило партизанске одмазде јер су готово сви стрељани или убијени у емиграцији.