Дан присаједињења Војводине мајци Србији
У центру Новог Сада, у Дунавској улици, која постоји више од три века, отворена је мултимедијална изложба „1918″, посвећена најзначајнијим личностима и догађајима Првог светског рата и Присаједињења Војводине Краљевини Србији.
„Ова величанствена изложба вратила нас је у време када смо пре сто година, након вишедеценијских напора наших предака у Првом светском рату, угледали слободу“, рекао је председник Покрајинске владе Игор Мировић, који је заједно са градоначелником Новог Сада Милошем Вучевићем отворио изложбу.
„Четири велике заветне мисли, које смо наследили од великана тог времена, и данас красе Војводину, а то су слобода, равноправност, заједништво и напредак, и на томе ћемо наставити да градимо нашу будућност“, изјавио је председник Мировић.
Део поставке представљен је и у Змај Јовиној улици, и то је период који осветљава дођаје који су претходили Присаједињењу Војводине Србији, великане тог времена, али и мање знане јунаке који су у борби за слободу дали огроман допринос. Изложбу прати и драмски програм, у оквиру ког 50 глумаца подсећа посетиоце на то како је реализована идеја Присаједињења.
Овај драмски програм упућује грађане у историјске чињенице које се претходиле присаједињењу Војводине Србији. Пролазници, односно посетиоци изложбе за укупно двадесет минута идући од пункта до пункта могли су да добију утисак о животу у Новом Саду те 1918, као и околностима и догађајима који су претходили Великој народној скупштини.
Изложба “Историја Срба на простору данашње Војводине до 1918. године“ представља јединствен приказ присуства српског народа на просторима данашње Војводине. Аутори изложбе су историчари: др Милан Мицић, доц. др Борис Стојковски, доц. др Ненад Нинковић и проф. др Горан Васин. Изложба нас, у краткој форми и са богатим илустрацијама, води од времена масовнијег досељавања Срба у време деспота Стефана Лазаревића, преко српског трајања у Хабзбуршкој и Аустроугарској монархији, до коначне борбе за национално ослобођење и припајање матици, Краљевини Србији.
Изложба представља и кључне институције српског народа, као што су Карловачка митрополија и прва гимназија, затим водеће националне прваке, патријархе Стефана Стратимировића и Рајачића, владику Платона Атанацковића, ратне и политичке вође од Ђорђа Стратимировића, до Светозара Милетића и Јаше Томића. Она сведочи о великом страдању српског живља, кроз векове, о бомбардовању које је готово уништило Нови Сад (1849.) али и о величанственој борби, која ће свој врхунац доживети славодобитним уласком српских ослободилаца у градове данашње Војводине. Круна вишевековне борбе биће одлука о Присаједињењу Војводине Краљевини Србији, новембра 1918.
Део поставке је и прича о седам изузетних жена из тог времена, које су биле део Велике народне скупштине Срба, Буњеваца и осталих Словена, а изложбом су испричане и мале приче Великог рата, којима су се посетиоци упознали са мање знаним херојима и борцима за слообду српског народа.