Šokantno otkriće: Isus nije rođen 7. januara

Za milione hrišćana širom sveta, proslava Božića ima dublje značenje od poklona, šarenih ukrasa i jelke. Prema verovanjima, 25. decembra ove godine po gregorijanskom kalendaru, odnosno 7. januara naredne po julijanskom, obeležava se 2023. rođendan Isusa Hrista. Međutim, nova istraživanja sugerišu da Isus gotovo sigurno nije rođen tokom zime 1. godine nove ere.
Isus nije rođen 7. januara, naučnici došli do revolucionarnog saznanja Foto: Sergiy Artsaba/Profimedia

„Ostaje ponižavajuća činjenica da, uprkos raznim tvrdnjama, niko u modernom vremenu nije siguran u tačnu godinu Isusovog rođenja“, rekao je profesor Lorens Mikitiuk sa Univerziteta Purdue za „Daily Mail„:

Ne postoje zvanični spisi o rođenju

Ako prihvatimo tradicionalno gledište da je Isus rođen 25. decembra 1. godine nove ere, ove godine bi napunio 2023 godine. Bez obzira na verska uverenja, teško je osporiti da je postojao čovek po imenu Isus, rođen u rimskoj provinciji Galileji pre oko 2.000 godina.

Rođenje Isusa Hrista, ilustracija
Rođenje Isusa Hrista, ilustracija/Foto:Profimedia

Međutim, kao neko ko je rođen u siromašnom sloju društva, ne postoje zapisi o rođenju. Prema profesoru Mikitiuku, najbolji način da se proceni kada je Isus stvarno rođen jeste povezivanje njegovog života sa poznatim ličnostima koje su ostavile traga u istoriji, odnosno o čijim životima postoje konkretni zapisi. Jedna ključna referenca na koju se naučnici oslanjaju jeste život kralja Iroda Velikog iz Judeje, kog je Rim postavio da vlada područjima Vitlejem i Jerusalim, oko 37. godine pre nove ere.

Koji je najverovatniji datum Isusovog rođenja?

Uprkos hrišćanskoj tradiciji, Isus verovatno nije rođen 25. decembra 1. godine nove ere. Ako je Isus rođen za vreme vladavine kralja Iroda, to bi moralo biti pre 4. godine pre nove ere.

Na osnovu zapisa o zvezdi Vitlejema, neki naučnici povezuju datum njegovog rođenja sa astronomskim događajima.Isusovo rođenje bi moglo da datira u proleće 5. godine pre nove ere, kako bi se uskladilo s pojavom komete. Alternativno, datum bi mogao biti april 6. godine pre nove ere, tokom trostruke konjunkcije Jupitera i Saturna.Srećom, postoje mnogi savremeni izvori koji pružaju dokaze o životu i smrti kralja Iroda, poput dela „Jevrejske starine“ jevrejskog istoričara Flavija Josifa, napisanog samo 60 godina nakon Isusove smrti.

Rođenje Isusa Hrista, ilustracija
Rođenje Isusa Hrista, ilustracija/Foto:Ivy Close Images/Alamy/Profimedia

Profesor Mikitiuk kaže: „Josif nam takođe govori na dva mesta da je jevrejski Pesah održan ubrzo nakon Irodove smrti. Pošto se Pesah obeležava u proleće, datumi iz septembra, januara i decembra mogu se isključiti.“Ovo ukazuje na to da je kralj Irod morao umreti ubrzo nakon 13. marta 4. godine pre nove ere. Na osnovu ovih proračuna, većina naučnika kao Isusovu godinu rođenja uzima period od 4. do 6. godine pre nove ere.

Međutim, bilo masakr ili ne, sami pisci jevanđelja sigurni su da su Isus i Irod živeli u istom vremenskom periodu.Pošto je Biblija tačna u vezi sa datumima drugih istorijskih ličnosti poput Pontija Pilata i cara Avgusta, opravdano je pretpostaviti da je približno tačna i u vezi sa Irodom.

Prvi zapis o 25. decembru sredinom 4. veka

Mnogi stručnjaci povezuju datum Isusovog rođenja s masakrom nevinih, koji je ilustrovan na slici Pitera Rubensa, gde je kralj Irod naredio smrt jevrejskih dečaka mlađih od dve godine.

Međutim, većina naučnika se slaže da ovaj datum verovatno nema mnogo veze sa stvarnim danom Isusovog rođenja.

„Veoma je neverovatno da je Isus rođen bilo kog dana u decembru, a kamoli 25. decembra, jer ‘pastiri behu u polju, čuvajući svoja stada noću’. Tokom zime, pastiri su ovce držali u zaklonu kako bi se zaštitili od lošeg vremena“, navodi profesor Mikitiuk.

Isus Hrist
Isus HristFoto:Fedor Selivanov/Alamy /Profimedia

Još jedan ključni argument jeste taj da je trava, kojom su se ovce hranile, najobilnija u martu, pre nego što je spaljena suncem.

„Ova činjenica o obilnoj travi u martu odgovara lunarnom pomračenju koje se dogodilo neposredno pre smrti kralja Iroda“, ističe profesor dalje. „Najbliži datum koji se može pouzdano odrediti za Isusovo rođenje izgleda da je mart, tokom godina 6, 5. ili 4. pre nove ere“, dodaje.

U potrazi za preciznijim odgovorom, neki naučnici su pratili primer mudraca i okrenuli se zvezdama.

Šta je bila zvezda Vitlejema?

U jevanđelju po Mateju, tri mudraca traže Isusa prateći „njegovu zvezdu na Istoku“. Zahvaljujući pažljivim zapisima kineskih astronoma o noćnom nebu, imamo mnogo kandidata za to šta bi ova zvezda mogla biti. Godine 5. pre nove ere, astronomi iz dinastije Han zabeležili su prolazak komete koja je bila vidljiva na nebu 70 dana.

Isus Hrist
Isus Hrist/Foto: 19th era / Profimedia

Iako ova kometa nikada nije dobila ime, profesor Kolin Hamfriz, fizičar sa Univerziteta Kembridž, smatra da je upravo ona bila zvezda Vitlejema.

„Prema kineskim zapisima, zvezda se pojavila u proleće 5. godine pre nove ere, što se poklapa s jevanđeljem po Luki, koje kaže da su pastiri noću čuvali ovce u poljima, što bi radili tokom prolećne sezone jagnjenja. Svaka kometa vidljiva golim okom više od 70 dana mora biti veoma svetla. Nismo videli svetlu kometu poput ove u našem životnom veku“, kaže profesor Hamfriz.
Božić pomeren da bi se uskladio sa zimskim solsticijumom?
Neki istoričari tvrde da je datum Isusovog rođenja pomeren na 25. decembar kako bi se uskladio sa paganskim slavljem zimskog solsticijuma.Tačno je da su Rimljani imali zimsko slavlje 25. decembra i da su neke tradicije, kao što je božićna jelka, povezane s paganskim običajima.Međutim, datum Božića se pojavio u vreme kada hrišćani nisu preuzimali paganske tradicije.
Raspeće Isusa Hrista
Raspeće Isusa Hrista/Foto:Sergiy Artsaba / Profimedia

Profesor Mekgovan sugeriše da je 25. decembar mogao biti izabran zato što je tačno devet meseci nakon navodnog datuma Isusovog raspeća 25. marta. Rani hrišćani su snažno verovali da je Isus umro na tačan datum kada ga je Devica Marija začela.

„Verovalo se da se Isus začeo i umro na isti dan. Povezivanje Isusovog začeća i smrti na ovaj način sigurno će delovati čudno modernim čitaocima, ali odražava drevna i srednjovekovna shvatanja da je celo spasenje bilo povezano“, naglašava profeosor.

Preuzeto: Žena Blic/Viktor Veličković

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *