Светогорско подрхтавање тла и душе
Пише: Мишо Вујовић
Тек што су се на Светој Гори и њеној околини смириле страсти око покушаја избацивања монаштва Есвимгмена из овог светогорског манастира, стигли су нови потреси. Овог пута сеизмолошки, што се међу верујућим народом у предворју Свете Горе тумачи као лош знак.
Есфингмен је као зилотски манастир који заговара изворно православље без екуменских и осталих реформи или утапања у унију са Папом безмало четири деценије на удари Васељенске патријаршије на челу са патријархом Вартоломејом, чији је ауторитет првог међу једнакима одавно упитан боље рећи веома проблематичан због низа нејеванђелских потеза укључујуће неканонско признање унијатске цркве у Украјини као и одобравање терора над једином канонски признатом Украјинском црквом.
Есфингмен је попут многих светогорских манастира једна од задужбина српске средњевековне властеле. Њега је обновио Ђурађ Бранковић ктитор светогорског манастира Светог Петра и Павла.Последњих месеци по манастирима Свете Горе приметно је појачано присуство грчких полицијских и безбедоносних снага, што се тумачи опсервацијом терена пред долазак Васељенског патријарха Вартоломеја у званичну посету Светој Гори.
“Постојеће полицијске снаге које обезбеђују манастире до сада нису наоружане улазиле у храмове, што више није случај”, тврди један од старијих монаха Есфингмена, познатог по деценијском сукобу са Васељенсом патријаршијом, чији је епилог брутални упад специјалних снага грчке полиције у овај манастир пре неколико година.
Процењује се да ће патријарха Вартоломеја обезбеђивати армија полицајаца за разлику од председника Грчке државе кога је приликом посете пратило тек неколико људи.Овај податак намеће логично питање чему или због чега толике мере опреза и чега се то плаши поглавар цркве која својим једностраним и неканонским одлукама дубоко задире у јединство помесних православних цркава.
Долазак првојерарха Васељенске патријаршије у једину монашку државу на свету, у овом деликатном тренутку изазвао је неспокојство код светогорског монаштва, нарочито након шпекулација о наводним припремама за прогон руских монаха са Свете Горе.
“Настојање патријарха Вартоломеја да створи источни Рим и себе прогласи за врховног поглавара православља или источног папу, води ка новим поделама православног хришћанства. Цариградски патријарх је најновијом уценом о аутокефалности Македонску цркву десетковао одузимањем многобројних епархија широм света. По истом принципу, уз помоћ дубоке државе и НАТО алијансе, Васељенска патријаршија ће покушати да се ван матичних држава наметне као мајка црква свим православним епархијама широм света”, тврди монах Антипа, убеђен попут игумана манастира Светог Павла, да уколико се са Свете Горе протерају руски монаси, ни Богородица као заштитница светогорског монаштва – неће седети скрштених руку.
“Ако ми протерамо Русе и наш ће Богородица прогнати”, рекао је игуман манастира Светог Павла који су саградили Бранковићи и чији је заштитник и добротвор својевремено била и султанија Мара Бранковић, у грчком народу веома омиљена Кала Мара (добра Мара).
Наравно није случајно за новог цивилног гувернера Свете Горе именован Алкибијадис Стефанис. Он је бивши генерал војске Грчке, и претпоставља се да је постављен да би зауставио односе неких манастира са Русима, што значи да случај Есфингмен треба посматрати у ширем контексту, тврди један од наших извора.
Зебња већине је потпуно оправдана и због подрхтавања тла Свете Горе приликом последње посете цариградског поглавара, када је током тродневног боравка регистровано више земљотреса што светогорски црнорисци доживљавају као озбиљну опомену неба.