Pasoši i lične karte odlaze u istoriju!

Dok čekamo konačnu implementaciju čuvenih EES-a i ETIAS-a, neke zemlje su već počele da uvode nove mere.

Biometrija, digitalni pasoši, putovanje bez papira, putovanje bez pečata, ETIAS – nova era putovanja već je počela.

Britanski državljani koji putuju u Evropsku uniju svaki put kada prođu kroz luku Dover pri ulasku u Šengen zonu moraju da budu podvrgnuti proveri otisaka prstiju, pošto još uvek nije spremna aplikacija za biometrijsku proveru podataka, prenose britanski mediji.

Direktor luke Dover, Dag Banister, izjavio je da je u toj zoni pripremljena značajna infrastruktura kako bi se omogućilo da putnici koji izlaze iz automobila i autobusa radi provere otisaka prstiju, ne bi dugo čekali, piše Gardijan.

Otisak prstiju i fotografisanje prilikom ulaska u EU: Nikad više nećemo putovati kao pre?

Prema tom sistemu, svi putnici moraće da izađu iz svojih vozila kako bi im se pojedinačno uzeli otisci prstiju i da bi bili fotografisani. Pri svakom narednom putovanju, otisci prstiju ili fotografija lica biće proveravani zajedno sa brojem pasoša, kako bi se omogućilo da automatski bude evidentirana dužina boravka britanskih državljana u EU tokom godine.

Predviđeno je da se kasnije pomoću aplikacije, koja se može instalirati na tabletu pogranične službe, u automobilima mogu proveriti biometrijski podaci svakog pojedinca.

„Rečeno nam je da aplikacija neće biti spremna pre novembra, ali nadajmo se da će nakon toga brzo da profunkcioniše“, kazao je Banister.

Luka Dover se ponosi brzinom kojom radi, pa tako je, prema rečima Banistera, za utovar i istovar trajekta koji prevozi 120 kamiona, 1.000 putnika i par stotina automobila potrebno 45 minuta.

On je naveo da će režim provere biometrijskih podataka dodati tome samo šest minuta kada je reč o putovanju autom. U sklopu Dovera biće uspostavljen sistem virtuelne granice na 12 hektara zemljišta gde će biti kontrolisani dokumenti.

Zgrada u kojoj će biti pregledani autobusi i odvojeni objekat za automobile biće spremni narednih meseci.

Otisak prstiju i fotografisanje prilikom ulaska u EU: Nikad više nećemo putovati kao pre?

Potpuno ukidanje pasoša

Sve više aerodroma i avio-kompanija širom sveta uvodi nove tehnologije, a vazdušni saobraćaj ulazi u novu fazu tehnološke evolucije – digitalni identitet uskoro bi mogao u potpunosti da zameni tradicionalne pasoše i boarding karte.  Naime, putnici će sve češće koristiti pametne telefone i tehnologiju prepoznavanja lica za prolazak kroz aerodrome.

Novi sistem podrazumeva:

  •    Digitalne putne isprave koje se čuvaju na mobilnim uređajima
  •     Automatsko ažuriranje karata u slučaju promena leta
  •     Biometrijsko ukrcavanje bez fizičkih dokumenata

Neke zemlje su već počele da ispituju ovu novu tehnologiju,  te se čini da i avio-kompanije prihvataju promene. Rajaner je najavio da od novembra ukida papirne karte, a ova novina mogla bi da smanji redove, gužve kao i da ubrza identifikaciju putnika.

Prelazak na digitalne putne isprave biće opcion za svaku zemlju, ali trend je jasan – budućnost putovanja biće bez papira.

Kako je izjavila Valeri Vial iz kompanije Amadeus, ova promena može biti najveća još od uvođenja elektronskih karata početkom 2000-ih.

Šta je EES?

Savet EU i Evropski parlament usvojili su privremeni sporazum o postepenom uvođenju Sistema ulaska i izlaska (EES), koji će u potpunosti zameniti dosadašnje ručno pečatiranje pasoša.

Ova digitalna inovacija donosi novu eru upravljanja granicama EU – efikasniju, bezbedniju i moderniju.EES (Entry/Exit System) je digitalna platforma koja automatski evidentira sledeće podatke o putnicima iz trećih zemalja:

Ovaj sistem će se koristiti u 29 zemalja Šengenskog prostora, uključujući Nemačku, Francusku, Italiju, Grčku, Hrvatsku, Austriju i Mađarsku. Irska i Kipar će privremeno ostati pri starom sistemu.

Otisak prstiju i fotografisanje prilikom ulaska u EU: Nikad više nećemo putovati kao pre?

Šta je ETIAS?

Od kraja 2026. godine, građani Srbije i ostalih zemalja van EU moraće da pribave ETIAS dozvolu za putovanje u EU. Reč je o elektronskoj autorizaciji sličnoj ESTA dozvoli za SAD, a trošak će iznositi 7 evra po osobi. Bez ove dozvole, ulazak u zemlje EU neće biti moguć.

Otisak prstiju i fotografisanje prilikom ulaska u EU: Nikad više nećemo putovati kao pre?

Nema više pečata u pasošima

Savet Evropske unije usaglasio je u sredu zajednički stav o uredbi kojom se omogućava državama članicama da tokom perioda od šest meseci postepeno uvedu Sistem ulaska i izlaska (EES), novi digitalni sistem za upravljanje granicama.

Ovaj sistem, koji će zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, odnosiće se i na građane Srbije kada prelaze granice EU.

Uredbom nije određen datum za početak postepenog uvođenja EES sistema jer to zahteva da Evropska komisija donese odvojenu odluku kada zakon stupi na snagu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *