Не дамо светиње и на Видовданском ходочашћу

И ове године, 14. пут заредом, уз благослову патријарха Иринеја, чанови удружења „Видовданско ходочашће“, кренули су пешице на свој молитвени Крстни ход од Београда, преко српске свете земље Косова и Метоџије, Грачанице и Газиместана, до Хиландара и врха Свете горе, пут дуг 1200 километара.

Ходочасници, које предводи Хаџи Милан Иванковић, председник „Видовданског ходочашћа“, су кренули од храма Светог Саве на Врачару, са собом носе икону пресвете Богородице Пећке Краснице, заштитнице и спаситељке рода српскога крстоноснога, којој се током целог пута чита акатист у свакој светињи коју походе и свакодневно је ките свежим цвећем даром верника који овој великој светињи притичу. На овом светом путу уз ходочаснике је и Крст гроба Господњег, као и икона Свете мученичке царске породице Романов, која се ове године први пут носи на Крстни ход.

Верни народ током тромесечног Крстног хода моћи ће да целива и иконе Богородице Тројеручице, и Богородице Млекопитатељнице, иконе које такође србски народ штите и чувају још од времена Св. Саве. Ходочасници носе иконе Св.Симеона и Св.Саве, са Крстом Патријарха Павла који је он још као искушеник Гојко сачинио у манастиру Вујан, јерменски крст Хачкар), као и Породични крст, који  је прошао албанску голготу и Солунски фронт.

До сада су обишли светиње у Раковици, Раљи, Сопоту, Кораћици, Орашцу, Тополи, Опленцу, Рудничко Никоље, Руднички брег, Диће у Љигу, а јуче су стигли до храма у Бањи Врујци где је ове кадрове забележио наш репортар Зоран Јовановић Мачак. Пут их даље води преко Мионице, Петнице, манастира Ћелије, манастира у Овчарско-кабларакој клисури, Пожеге, Ариља, Ивањице, Студенице, Рашке, Лепосавића….

Деца у хаму Свете Марине у Бањи Врујци целивају икону Свете мученичке царске породице Романов

Ове године ходочасници, чија је мисија вредна дивљења, носе и поруку „Не дамо светиње“, дајући тако подршку борби Српске православне цркве и верујућег црногорског народа за очување цркава и манастира, које безбожничка црногорска власт силом закона покушава да отме.

На Видовдан, 28. јуна, како је планирано ходочасници ће се причестити у Грачаници и присуствати помену на Газиместану, испред споменика косовским јунацима.

-Даље настављамо Крсни ход кроз јужну Србију, Македонију и Грчку, редовно походимо три војничка гробља, спомен костурнице Зебрњак и Удово и Зејтинлик, на путу до Свете Горе и манастира Хиландара, где долазимо 1 августа. Помажемо за славу Св. Пантелејмона у Руском светогорском манастиру, а на Преображење, 19. августа, завршавамо Крсни ход изношењем ходочасничких икона и барјака на врх Атоса (2033 м.) – каже Хаџи Милан Иванковић, вођа пута.

Ходочасници ће обиђие три војничка гробља и 120 светиња – манастира и помесних цркава, а дуж целог пута чита се Псалтир, а свакодневно у светињи и Акатист Пресветој Богородици Пећкој Красници коју са љубављу дочекује и прати верни народ.

-Сваке године своју славу Св.Петра Коришког славимо у манастиру Црна Река и обележавамо својим Крстним ходом значајне годишњице Србске историје, носећи у посебним носиљкама иконе светитеља којима су посвећене. Прошле године, поводом 800 година манастира Милешева и аутокефалности СПЦ, ношена је и велика икона Белог анђела милешевског као симбола српског православља – истиче Хаџи Милан.

Фотографије: Зоран Јовановић Мачак 

 

2 thoughts on “Не дамо светиње и на Видовданском ходочашћу

  • 7. јун 2020. at 18:49
    Permalink

    Срећан празник Свете Тројице из Цркве у Петници ваљевској ( Светог Луке ) .
    Помјаните нас у молитвама, благодаримо на свему.
    Пратите нас на “фејсбуку” страница:”Видовданско ходочашће”.
    Милан,Александар,Бранко, Александар,Никола,Милан и Милош.

    Reply
    • 26. август 2020. at 15:29
      Permalink

      Успење Пресвете Богородице, црква у Петнуци код Ваљева, сазидана је 1866. године на oстацима старије више пута спаљене светињ, по предању чува мошти Светог Луке из времена Бранковића од када су доспеле у Србију.

      Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *