Како је Шафарик кумовао имену Братиславе
Братислава је једини главни главни град на свету који је углављен између две суседне државе. Фактички се налази изђеђу две државне границе са – Аустријом и Мађарском.
Братислава је удаљена само 60 km од Беча, а пре Првог светског рата његово је предграђе било повезано са Братиславом електричним трамвајем. С обзиром на међусобну удаљеност, Беч и Братислава су најближи главни градови у Европи. Границе словачке престонице готово досежу државне границе са Мађарском (разлика је неких шест километара).
У Вуково доба ми смо овај град као и Мађари звали Пожун. Након завршетка Првог светског рата име града је званично 1919. промењено у Братислава. Интересатно је да је тај назив смислио Шафарик у првој половини 19. века, изводећи га од имена чешког војводе Бретислава. Име је врло брзо прихваћено међу Словацима и у широкој је употреби од средине 19. века.
У већини језика се данас користи назив Братислава, осим немачког -Preßburg, и мађарског – Pozsony .
Братислава има посебан шарм, љубазно и добронамерно становништво (450.000), језик врло сличан нашем. Њихова тврђава изнад Дунава врло је слична Петрововарадинској.
Као средиште вишевековне културе Братислава обилује бројним културно историјским грађевинама које су већином смештене у старом делу града. Ту има пуно зграда које су изградили Јевреји страдали у холокаусту, највише у концентрационим логорима. На некима од тих зграда постоје и спомен плоче које сведоче о тим злочинима из Другог светског рата.
Посебна атракција је Чумил! То је споменик радничком ленчарењу у време комунизма. Чумил вири, надлакћен из једног шахта, а туристи га мазе по шлему зарад среће!
Затварају канцеларију у Приштини
Словачка, земља која не признаје независност Косова, затвориће своју Канцеларију за везу у Приштини 31. децембра ове године. Из администрације премијера Роберта Фица оправдавају мерама рационализације
Забележио: Предраг Т. Савић/Фотографије: Реља Савић