Prva poseta posle osam decenija
Četnički vojvoda Mileta Pavićević Čiča odao počast i položio vence stradalim Srbima u nacističkim logorima u Norveškoj
Tekst: Branko Dimović Dimeski
Posle punih 80 godina zaborava, četnički vojvoda Mileta Pavićević Čiča prvi put je posetio stradale Srbe u Kraljevini Norveškoj i položio vence na njihova grobna mesta i spomen-obeležja. Ovim činom odata je počast srpskim oficirima i vojnicima Vojske Kraljevine Jugoslavije, koji su položili živote za Kralja i Otadžbinu, a čije je stradanje decenijama bilo prećutano i zanemareno.
Tom prilikom, prisutne je duboko dirnula izjava Branka Dimovića Dimeskog, koji je naglasio da je reč o događaju od ogromnog istorijskog značaja:
– Ovo je istorijski trenutak. U vremenu kada se na sve moguće načine pokušava umanjiti značaj ravnogoraca i ljudi koji su živote položili za Kralja i Otadžbinu, čin vojvode Pavićevića vraća dostojanstvo i sećanje na njihovu žrtvu.
Nastavak posete u Švedskoj
Nakon Norveške, na poziv Srba i poklonika ravnogorske ideje, vojvoda Mileta Pavićević Čiča boravio je u Stokholmu, gde je posetio pravoslavni hram Svetog Save. U razgovoru sa vernicima, vojvoda je istakao značaj očuvanja nacionalnog i duhovnog identiteta u rasejanju, naglašavajući da vera i zavet ravnogoraca ostaju večna obaveza svih pokolenja.
Pomen junacima

U okviru svoje posete, vojvoda Mileta Pavićević Čiča posebno je održao pomen i odao počast trojici velikana ravnogorskog i srpskog pokreta otpora:
- Četničkom vojvodi Uglješi Radiću – heroju koji je svojim delovanjem ostavio neizbrisiv trag u borbi za slobodu srpskog naroda.
- Dragu Kešeljeviću – srpskom kraljevskom vojniku, dugogodišnjem verniku i stubu srpske zajednice u Oslu, koji je svoje poslednje dane posvetio čuvanju vere i identiteta.
- Nikoli Rokiću – oficiru i stradalniku nacističkih logora, kasnije progonjenom od komunističkog režima, čija knjiga „Jugoslavija, moja zemlja“ svedoči o ljubavi, istrajnosti i stradanju.
Njihova imena ostaju urezana u temelje srpskog pamćenja, kako u otadžbini, tako i u dijaspori.
Most sećanja
Ova poseta vojvode Milete Pavićevića Čiče nije bila samo istorijska formalnost, već duboko emotivan i duhovni most između prošlosti i sadašnjosti. Posle osam decenija ćutanja, Srbi u Norveškoj i Švedskoj dočekali su da njihovi junaci budu ponovo pomenuti, a njihova žrtva osvetljena.
Oni koji su pali – ostaju večna straža. Ne samo pred neprijateljem, već i pred zaboravom.


