Nove srpske bule

Sve više je Srpkinja koje žive i rade u arapskom i turskom svetu i zasnivaju porodice sa islamistima, a razlozi za to su ljubav, politika i novac
Piše: Marko Lopušina 

Kada je nedavno Svetlana Ražnatović gostovala u Dubajiu na njen koncert došlo je nekoliko desetina naših ljudi koji žive i rade u Emiratima. Među njima bile su i Srpkinje udate za Arape, koje su zbog ljubavi postale supruge moćnih šeika i islamista.

RASTALI SE Jelena i Said bin Drai: Napustila je Dubai, evo sa kim je viđena prvi put posle odlaska (FOTO)
Bila MIS Jugoslavije: Jelena Bin Drai rođ. Jakovljević

Najpoznatija među njima je Jelena Jakovljević, bivša naša manekenka (Beograd 1984.) i lepotica Jugoslavije. Udala se za emiratskog šeika, dobila njegovo ime i prezime Bin Drai Jelena i rodila mu troje dece. Podrazumevalo se da je Jelena primila sa venčanim prstenom i islamsku veru, a u šali kaže da živi u haremu.

-Jelena Bin Drai je moderna mlada žena, vlasnica modne kuće “Dačes baj Jelena” i direktorka Klinike za plastičnu hirurgiju u Dubaiju. Nije zaboravila Beograd i Srbiju i rado u svojoj kilnici zapošljava hirurge, lekare i medicinsko osoblje iz Srbije – otkrio mi je doktor Boško Đorđević iz Beograda.

Bin Drai Jelena živi i radi u Dubajiu i Londonu, dok druga poznata Srpskinja iz islamskog sveta Devi Mohan živi u Dubaiju i Nju Delhiju. Pojavom i stilom odevanja Mohanova podseća na likove iz istočnjačkih bajki, a energijom i smirenošću na istočnjačkog duhovnika.

-Devi Mohan je rođena kao srpska devojčica Biljana Radonić u Hrvatskoj. Tokom raspada SFRJ preselila sa sa porodicom u Srbiju, a potom otišla na školovanje u Italiju i SAD. Posle magistarture u Indijani odlazi na Daleki istok i upoznaje Mohana Mohanđija i postaje Devi Mohan – otkrili su reporteri RTS-a.

Kada se Biljana udala za ovog religioznog Indusa i dalje je radila za Ujedinjene naciije. Bila je prva žena sa Balkana koja je 2018. govorila na Parlamentu svetskih religija u Torontu. Danas je joga učiteljica, predsednica humanitarne organizacije „Ammucare charitable trust“, koja postoji u više od trideset zemalja sveta. Devi je majka, ali i globalni ambasador Mohanđi fondacije.

-Držim seminare, radionice i inspirativne govore na međunarodnim forumima i festivalima. Bili smo i u Srbiji i u Beogradu. Volonteri u Srbiji, kojih ima oko 150, na različite načine pomažu socijalno ugrožene porodice i organizacije među kojima su Prihvatilište za odrasla i stara lica, Svratište za decu, urduženja „Plava ptica“, „Sunce“…- izjavila je Devi Mohan, koja je poprimila sve karakteristike Indijke, jer živi u ovoj ogromnoj zemlji.

Pored Biljane Devi Mohan u Indiji su poznate i srpske dame Marija Jakšić, glumica i Nataša Stanković, udata Panđa, manekenka. Sve tri žive u ljubavi, induskoj veri i luksuznom životu.

          Ljubav je odvela i manekenku i lepoticu Ivanu Smiljković (Zaječar 1979.) u Tursku, gde je postala jedna od najuspešnijih žena sa srpskih prostora. Izbor za mis sveta odveo je 2002. godine u Istanbul, gde je upoznala supruga Jurdala Serta, sina poznatog biznismena.

Našla sreću u Turčinu: Ivana Smiljković, sada Sert udala se za biznismena Jurdala Serta

-U početku mi se nije sviđao. Dolazio je sa mnom u Beograd. Godinu dana se trudio i na kraju me je osvojio svojom dobrotom – izjavila je Ivana Sert beogradskim novinarima.

Nakon dve godine, ozvaničili su 2004. ljubav brakom i dobili sina Kajona. Afirimisala se kao gospođa Sert u turskom kulturnom životu, u turskoj verziji šoua programa „Ples sa zvezdama“, u tv seriji „Lažljivi svet“ i kao voditeljka emisije „Show TV“. Bavi se i modnim dizajnom. Objavila je knjigu „Bizimlesin“ sa savetima o modi i lepoti.

Poslednjih godina sve više je Srpkinja koje žive i rade u arapskom i turskom svetu i zasnivaju porodice sa islamistima. Razlozi za to da mlade Srpkinje postanu nove srpske bule su ljubav, politika i novac.

         Prva srpska bula, kako je zapisano u istoriji, bila je Olivera Lazarević, najmlađa ćerka kneza Lazara Hrebeljanovića. Rođena je oko 1373. godine u Kurševcu. Ova srpska princeza je žrtvovana za spas srpske države. Bila je zalog mira između carstva porodice Lazarevića i Osmanskog carstva. Provela je dvanaest godina (1390–1402) u haremu osmanskog sultana Bajazita.

Olivera je postala sultanija, odnosno jedna od četiri sultanove zakonite žene. Vremenom se između Olivere i Bajazita rodila ljubav i dobili su tri ćerke. Svoju poziciju u haremu i prisan odnos sa sultanom, Olivera je često koristila da pomogne svom narodu i državi. U starosti vratila se i živela u Kruševcu.

Mara Branković živela je u haremu sultana Murata Drugog

Druga sultanija srpskog porekla bila je Mara Branković (Vučitrn 1401 – 1487.  Ježevo), kćerka srpskog despota Đurđa Brankovića. I Mara je bila u haremu jedna od žena osmanskog sultana Murata Drugog. Uživala je veliko poštovanje i imala je znatan uticaj kako na svog muža, i na njegovog naslednika, Mehmeda Drugog Osvajača. Uticaj je koristila da bi pomogla i zaštitila hrišćane u Osmanskom carstvu. Nakon Muratove smrti, vratila se u Srbiju.

Opterećeni nacionalizmima i verskom netrpeljivošću naši ljudu nerado su decenijama gledali na mešovite brakove i islamsku veru u krugu svoje porodice. Anica Savić Rebac nije mogla to da izdrži i izvršila je samoubistvo. Bila je Novosađanka i ćerka pisca Milana Savića. Na univerzitetu u Beču Anica studira klasičnu filologiju, a u proleće 1921. Anica se udaje za Hasana Repca, Srbina muslimanske veroispovesti iz Mostara, koji je diplomirao na Sorboni orijentalne jezike. Pre toga bio je komita, dobrovoljac u balkanskim ratovima i sa srpskom vojskom prešao je Albaniju.

U jesen 1930. Hasan Rebac biva premešten u Skoplje. On je, u stvari, bio degradiran, smenjen sa položaja načelnika Ministarstva vera u Beogradu i postavljen za upravnika muslimanskih vakufskih imanja. Anica je dobila profesorsko mesto u skopskoj Ženskoj realnoj gimnaziji, na Velikoj medresi kralja Aleksandra radila je kao profesor latinskog, grčkog, nemačkog i francuskog jezika. Na skopskom Filozofskom fakultetu je predavala grčki i latinski honorarno.

U leto 1941. Hasan i Anica postaju izbeglice, vraćaju se u Srbiju. Službeno ih premeštaju u Sarajevo, pa vraćaju u Beograd. Oktrobra 1946. Anica je postavljena za vanrednog profesora Univerziteta u Beogradu za predmet Istorija rimske književnosti i latinski jezik. Hasan Rebac postaje poslanik u Saveznoj skupštini. Dobijaju stan. Međutim, na Beogradskom univerzitetu Anica Savić Rebac nije dočekana raširenih ruku.

-Na njihovom zajedničkom komplikovanom putu presretale su Hasana i Anicu različite istorijske, nacionalne, političke, verske prilike i okolnosti. U Hasanovom životu ukrstile su se mnoge balkanske protvrečnosti i nepomirljivosti. Anica je uvek bila uz njega na tom putu, a malograđani im nikada nisu oprostili – njoj što se udala za muslimana, a njemu što se oženio, kako se govorilo, inovericom – pisala je njihova prijateljica Ljiljana Vuletić.

Početkom pedesetih Hasan Rebac je teško oboleo. Priprema se za rastanak sa Anicom, u oproštajnom pismu poručuje da se još jednom rodi, samo bi nju voleo… Kad je Hasan Rebac umro od bolesti, Anica Rebac se ubila zbog ljubavi. Sahranjeni su na Novom groblju u Beogradu.

Rat u Bosni tokom devedesetih godina pokazao je da me među komunistima, Srbima i nekadašnjim Jugoslovenima bilo mnogo više muslimana i muslimanki nego što se to mislilo ili priznavalo. Najveće sarajevsko groblje Bare puno je srpskih imena supruga srpskog porekla koje su se udale za muslimane i sa njima rodile decu. Velika verovatnoća je da je većina njih prešla u islam kako bi očuvala jedinstvo porodice. Otuda je i velika verovatnoća da danas mnogi Bošnjaci javno govore ili tajno prećutkuju da su njihove majke Srpkinje.

        Srećom došla su vremena kada je verska tolerancija postala uobičajena pojava u svim društvima, a posebno u pravoslavnom i islamskom. Na društevnim mrežama našao sam jedna pametan komentar, koji je potpisao Seljak iz Blaca, u kome iskreno kaže:

„Te Srpkinje što su prešle u islam su ostale Srpkinje (državljanke Srbije; tu su rođene, i vole svoju zemlju, pretpostavljam); iako su promenile veru. Vole svoje rođake hršćane, održavaju kontakte sa njima (pretpostavljam)“.

Beograđanka Ana Rikalo Čelebi udala se 2023. za svog partnera iz Turske, ali je pre toga tokom trogodišnje veze savladala razne predrasude koje su pratile njihovu vezu.

– Upoznali smo se u maju 2021. godine. Dogovorili smo se da probamo vezu na daljinu. Kad smo bili zajedno bili smo najsrećniji, onda smo se rastajali teškog srca. Da se više nikad ne bismo rastali, venčali smo se – napisala je Ana na svojoj društvenoj mreži

Različita vera, različiti jezik, veza na daljinu, različita kultura, razlika u godinama, bili su sve izazovi koji su morali da savladaju. Gospođa Ana i gospodin Čelebi su  sada u srećnom braku i žive u Istanbulu.

/VIDEO/ Priča Srpkinja koje su prešle u islam i šta su prvo doživjele: Lični izbor ili društvena kontroverza?
Lični izbor, interes, novac ili politika: Srpkinje koje su prešle u islam

       

Ne zna se da li je i naša pevačica Ivona Negovanović Cuca postala Turkinja nakon venčanja u Turskoj sa uspešnim biznismenom u godinama. Aleksandre Belić iz Čačka je prešla u islam zbog jednog Jasmina u kog se zaljubila i za kog se udala. I Dušica Trninić iz Beograda je kada se udala za Mirsada, brata pevačice Emine Jahović 2016. godine zarad ljubavi i braka iz pravoslavlja prešla u islam. Venčali u Istanbulu i Novom Pazaru, a u međuvremnu dobili dete.

         Pre desetak godina Snežanu Nikolić iz Smederevske Palanke je postala Hurija. Srpkinje Mijana Popović iz Prijedora i Ivana Kostić iz Sarajeva spoznale su islam u Bosni i Hercegovini. I iz korena promenile svoje živote.

– Nisam tražila islam, ali sam tražila istinu. Susret s islamom bio je trenutak prosvetljenja. Nakon mene i moj muž je prihvatio islam – otkrila je Popović.

           Jelena Lovrić iz Sjenice, unuka Jezdimira Lovića, narodnog heroja koji je izgubio život u Drugom svetskom ratu, pre nekoliko godina je odlučila da pravoslavnu veru zameni islamskom. Odlučila je da obuče hidžab i preseli se u Jordan, jer je poverovala da će biti srećnija.

Ajla Etemović, manekenka iz Novog Pazara udala se za Žota Peleteiro, bivšeg fudbalera “Reala”. Venačnje je bilo tajno u Saudijskoj Arabiji. Ajla mu je rodila sina kojem su dali arapsko ime.  I Srpkinja Šejla Đakovac koja je rodom iz Novog Pazara u emotivnoj je vezi sa najjačim čovekom na sveta Leri Vilsom. Naša lepotica i svetski bodibilder su se upoznali u Dubaiju, gde trenutno žive.

Danas Dubaji, najbrže rastući grad u Emiratima, koji ima oko 10.000 Srba i Srpskinja, lagano postaje prestonica naših islamista i novih srpskih bula.

Naslovna fotografija: Jelena Bin Drai rođeno Jakovljević sa mužem na venčanju

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *