Књижевно сведочанство српске дијаспоре

Удружење српских писаца Швајцарске управо је објавило Антологију завештања II, која окупља стваралаштво српских аутора из расејања

Удружење српских писаца Швајцарске (УСПШ) објавило је Антологију Завештања II – репрезентативно издање које окупља стваралаштво српских аутора из дијаспоре и доноси га читаоцима као драгоцен запис о језику, идентитету и култури изван граница матичne земље. Књига је управо изашла из штампе и представља круну дугогодишњег рада, посвећености и вере у снагу писане речи.

Мр Живко В. Марковић

Антологија је подељена у три целине: прву чине радови активних чланова Удружења, другу стваралаштво некадашњих чланова, а трећу прилози гостујућих аутора – пријатеља и сарадника који су током година обогатили зборнике „Завештања“ својим присуством и квалитетом.

Мр Живко В. Марковић, један од оснивача Удружења и његов дугогодишњи члан, осврнуо се на улогу и на вредност коју Антологија доноси:

-Живећи ван своје отаџбине, не заборављамо свој завичај, језик и обичаје свога народа и, као родољуби, настојимо да и у страној земљи — Швајцарској — коју осећамо као своју другу домовину, обележимо своје присуство особеностима српског духа. Удружење српских писаца Швајцарске чини то више од две деценије, објављујући своје оригиналне књижевне радове у годишњаку „Завештања“, који временом постаје узор и у другим земљама где живе Срби. Постојала је једна жена пре нас — списатељица која је рођена у Србији, а већину свог живота провела у Швајцарској. Написала је велико дело, на које су били поносни тадашњи Срби и Швајцарци, под насловом „Југословенска антологија – писци и песници“. Тако да УСПШ својом „Антологијом Завештања II“ заправо наставља традицију велике Катарине А. Јовановић (1879–1954).

Као неко ко је провео осам година на челу Удружења, а и данас активно учествује у његовом раду као потпредседник, Милисав Ђурић истиче:

-Значај организације као што је Удружење српских писаца Швајцарске огледа се у простору који пружа писцима да се међусобно подржавају и удруженим снагама доприносе очувању и развијању српске културе у дијаспори. Ова књига је, по мом мишљењу, најбољи доказ да заједничка енергија и колективни рад могу изнедрити нешто истински вредно и значајно. Она представља резултат не само индивидуалног стваралаштва, већ и плод трајне посвећености и заједничког залагања аутора и чланова Удружења.

Милисав Ђурић и Жаклина Марковић Митић

Говорећи о вредности и поруци коју ова књига носи, председница Удружења, Жаклина Марковић Митић, наглашава:

-Антологија Завештања II представља драгоцено сведочанство једног временског периода, траг који остаје будућим генерацијама, и потврду да књижевност изван граница Србије има свој континуитет и квалитет. Ова разноврсност садржаја доноси богату слику српског стваралаштва у дијаспори, са различитим генерацијским и тематским приступима, и подстиче дубље размишљање о језику, припадању и стваралачком идентитету. Књига је штампана на ћириличном писму, што има посебан значај и симболику — као свестан избор и знак привржености традицији, духовности и језику, који, и далеко од завичаја, остају темељ културног израза. У тренутку када се очување језика и културног наслеђа у дијаспори често ослања на ентузијазам појединаца, Антологија Завештања II снажно поручује да књижевност не познаје границе, а српска реч и даље допире до оних који је чују срцем.

Посебну захвалност Удружење српских писаца Швајцарске упућује спонзорима који су препознали значај овог пројекта и својим доприносом омогућили да ово издање угледа светлост дана. Њихова подршка није само финансијска – она је израз поверења у вредности које ова књига заступа.

Антологија Завештања II још једном потврђује снагу и виталност српске књижевности у дијаспори, остављајући трајан траг у простору духовног и књижевног памћења. Шира публика ће имати прилику да се упозна са радовима аутора заступљених у овом јединственом издању на предстојећим промоцијама у Швајцарској, Србији и Републици Српској.

Текст: Жаклина Марковић Митић

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *