У Чикагу завијорила српска тробојка од 110 метара
Поводом 110. годишњице Српске народне одбране у Америци одржана је Видовданска академија, 83. конгрес СНО, прослављена слава и одигран фудбалски турнир, чији учесници су развили српску заставу
Развијењем српске заставе у дужини од 110 метара у Чикагу је обележена 110 годишњица постојања Српске народне одбране (СНО). Ову најстарију и некада најбројнију српску организацију у Чикагу и међу најстаријим у Америци основао је 1914. године, на почетку Првог свјетског рата, чувени српски научник Михаило Пупин.
Центрла свечаност одржана је у Чикагу 29. и 30. јуна у част Видновдана. У недељу 30. јуна 2024. свечаним банкетом у црквеној сали при Саборном храму Христовог Васкрсења обележен је Видовдан, слава организације, а дан раније одржани су 83. конгрес Српске народне одбране и фудбалски турнир. На имању Српске братске помоћи учесници турнира су развили српску заставу у дужини од 110 метара која симболизује 110 годна ове организације.
Новом руководству на челу са Драганом Вујошевићем предстоји нимало лак задатак – како подмладити и омасовити ову српску органиацију са најдужом традицијом у Америци. Дилема је то са којом се суочава и већина српских организација у Чикагу. Први фудбалски турнир један је од тих покушаја.
У недељу 30. јуна пре Видовданској академији у храму Светог Васкрсења Христовог одржана Света литургија коју је служио владика Серафим и освећење славског колача уз присуство домаћина Славе Небојше и Тамаре Живковић, чланова и бројних гостију. На Славском банкету који је одржан у свечаној сали тога храма, поред чланова СНОа присуствоали су угледни представници српске заједнице у Америци и Српске православне цркве. Беседило се о више од једног века постојања ове организације која је исписала историју Срба у Америци. О томе су поред домаћина, председника СНО Драгана Вујошевића говорили генерални конзули Републике Србије и Републике БиХ Дамјан Јовић и Татјана Телић, владика Серафим, као и специјални гост Милош Ковић.
Током Видовданске академије наступили су фолклорна група Око Соколово, глумац Миленко Шишарица је читао стихове “Плаве гробнице”, а традиционалну музику на гитари свирао је Марко Стојановић.
Српска народна одбрана је пре више од једног века ујединила и окупила тадашње Србе у Америци и њихове пријатеље око упућивања помоћи Србији у Великом рату. А прикупљало се све – од новца, лијекова, хране, одјеће па до слања 17 хиљада добровољаца на Солунски фронт. Од тада до данас ова организација је имала своје успоне и падове, а најактивнија је била када је Србима била најпотребнија.
Тако је у још једном тешком периоду српске и свјетске историје, током Другог свијетског рата ова организација показала сву своју снагу, вољу и масовност. На њеном чели и овога пута се нашао један познати Србин – Јован Дучић. Он је обново рад организације чији рад је био замарко у преиоду између два рата и из Њујорка њено седиште пренео у Чикаго. На Другом конгресу одржаном 1942. године објављен је Меморандум о усташким зочинима чиме је америчка јавност упозната са страшним зочинима којима су били изложени Срби у Независној Држави Хрватској.
У „златно доба“ Српска народна одбрана је на свјим годишњем Конгресима знала окупити и до 3.000 делегата из целе Америке и Канаде. Био је то најмасовнији скуп у граду Чикагу на који су Срби долазили са својим породицама па се скоро сви чикашки хотели за дане око Видовдана били попуњени.
Текст: Светозар Данчуо/Фото: Српска телевизија Чикаго