Srbi šire veru među kaubojima

Amerikanci masovno prelaze u pravoslavlje u našoj crkvi u Nešvilu, a čak su izgradili i manastir
Urednik Serbian Times sa Rodom Blagojevićem

Nešvil je prestonica američke muzike, grad u kome su svoje karijere počeli velikani poput Elvisa Prislija, Džonija Keša i Doli Parton. Nešvil je takođe i omiljena turistička destinacija mnogih Amerikanaca, ali i mesto u kome živi iz godine u godinu sve veća zajednica Srba, koji ovde dolaze iz svih delova Amerike, a ponajviše iz Čikaga.

Neki od njih doseljavaju zbog toga što im jedan od najperspektivnijih I najbrže rastućih gradova Sjedinjenih država nudi bolje mogućnosti za zaposlenje, drugi zbog činjenice da država Tenesi ne naplaćuje porez na prihod, a treći opet zbog toga da bi im deca imala obrazovanje lišeno politike i takozvane Woke culture.

Većina ih odmah po dolasku svrati u Srpsku pravoslavnu crkvu Svete Petke, koja ovde postoji od 2012 godine, kada ju je kupila grupa parohijana, predvođena Božidarem Boškom Blagojevićem, rođenim bratom bivšeg guvernera Ilinoisa Roda Blagojevića, koji je godinama bio I predsednik crkvene uprave.

Parohija koja stalno raste broji oko stotinjak porodica, od kojih neke žive i po 200 milja daleko, čak u Memfisu, ali se ipak svi okupe za velike praznike poput Božića i Uskrsa.

U srkvi Svete petke služi mlafi sveštenik Bojan Banović

Svakako treba pomenuti da u neposrednoj blizini Nešvila postoji i srpski pravoslavni manastir koji je u potpunosti izgrađen prilozima Amerikanaca koji su proteklih godina prešli u pravoslavlje, a na njegovom čelu je iguman Marko, penzionisani srpski sveštenik koga je na zahtev ktitora manastira poslao mitroplot Longin.

Naši ljudi se u Tenesiju bave raznim profesijama, ima tu vlasnika kamiondžijskih kompanija kao i onih koji voze kamione, ali i inžinjera, doktora, pilota, arhitekata, muzičara…

Na imanju nas je dobrodošlicom dočekao mladi sveštenik Bojan Banović, koji ovde služi od 2022.godine, kada je došao iz Ohaja. Otvara nam vrata crkve koju su vredni parohijani za kratko vreme i sopstvenim sredstvima uspeli da renoviraju i prilagode pravoslavnim kanonima.

Svakoga dana sve je više vernika: Liturgija u hramu Svete Petke u Nešvilu

Nedostaju samo ikone ali i one će ubrzo, kako kaže naš domaćin, ukrasiti zidove svetinje…Svi oni koji bi da pomognu freskopisanju hrama Svete Petke u Nešvilu novac mogu da doniraju preko ovog linka ili direktno u crkvi. Za dodatne informacije možete se obratiti ocu Bojanu na telefon 330 951 4690.

Tekst i fotografije: Serbian Times/Antonije Kovačević

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *