Скандал: Пишу енциклопедију без Срба!

Неко може помислити да је документ који презентујем нечија неслана шала, фалсификат или монтажа – јер је он у својој апсурдности или бизарности напросто невјероватан – али вас увјеравам да је аутентичан.

На слици може бити: поништена улазница и текстДакле, Црногорска академија наука и умјетности именовала је чланове редакције за израду Енциклопедије Црне Горе, чији ће рад трајати нешто више од четири године (од септембра 2024. до краја 2028. године). Од 18 именованих чланова има укупно:

– НУЛА представника српског народа;

– НУЛА говорника српског језика.

Ако прочитате имена изабране редакције – а ради се о комбинацији чланова ЦАНУ и ДАНУ (тзв. Дукљанске академије наука и умјетности) – примијетићете да се углавном ради о личностима које су препознатљиве по свом антисрпском опусу за вријеме најтврђе диктатуре Мила Ђукановића. За неке од њих србомржња је идеја-водиља њиховог цјелокупног научног рада.

Док у неким другим образовним и научним институцијама, као што је рецимо Универзитет Црне Горе, ново руководство се након августовских промјена труди да одржи баланс приликом било којег одлучивања, да не дозволи да буде било каквог облика политичке или националне дискриминације – ЦАНУ емитује сигнале апартхејдске институције.

Знало се да је ЦАНУ постала тврђава антисрпске идеологије, чак и у већој мјери него што је била прије августовских промјена. Академици ЦАНУ се сада са особитом страшћу и одушевљењем удружују са тзв. академицима ДАНУ, које су доскора театрално презирали.

Међутим, оваква одлука ЦАНУ је у толикој мјери екстремна да ова институција њеним доношењем успијева додатно да надмаши свој антисрпски карактер. Јер, немати „српског увета“ у редакцији за израду Енциклопедије Црне Горе шаље једну сасвим прецизну поруку од стране ЦАНУ: српски народ у Црној Гори нема довољно научног и интелектуалног кадра нити капацитета како би могао учествовати у таквом подухвату. А таква порука представља чист фашизам, какав се једино могао видјети у неким европским друштвима тридесетих и четрдесетих година прошлог вијека.

Сувишно је истицати да нам се све ово дешава – што је својеврстан парадокс – након побједе слободних грађана над вишедеценијском диктатуром, 30. августа 2020. године.

Јавност Црне Горе, као и институције, политичке партије и невладине организације, дужне су да реагују на овакав апартхејдски однос Црногорске академије наука и умјетности према српском народу и његовим представницима.

Текст: Бошко Вукићевић (преузето са Фејсбука)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *