Писмо Српкиње супругу покренуло Халијард

Датотека:George Vujnovich and Mirjana Lazich.png — Википедија
Џорџ Вујновић са супругом Мирјаном Лазић
НЕШИНЕ ПРИЧЕ ИЗ КАЛИФОРНИЈЕ
Мирјана Лазић супруга Џорџа Вујновића, који је комадовао операцијом спасавања америчких пилота крајем Другого светског рата прва је сазнала за подвиг Дражиних војника (1)
Пише: Небојша Тошић

Ово је прича о спасавању америчких пилота у Другом свјетском рату, али и прича у којој су сарајевски Срби у истом рату спасавали руске војнике од фашиста (о томе у другом наставку овог серијала). Међутим, мало се зна да је Мирјана Лазић, Српкиња која је тада живела у Америци покренула чувену акцију Ваздушни мост (код нас позната као „Халијард“), а непосредно опрацијом је командовао из Барија њен супруг Џорџ Вујновић, тада обавештајац у америчкој војсци.

Ипак, ништа од овог текста не би било да мој дида Ристо Тошић није сањао грожђе, а да га бака моја Јевдокија звана Дока, уз гласни смијех кућне чељади, читавог живота није подсјећала на то, ја бих, тада дијете лудо, мислио да је сан само за смијех саздан.

Када већ почех са дидиним сном, и како је дошло да се на њега подсјетим, мораћу кренути од Америке(!?), тачније од госпође Мирјане Лазић удате за Џорџа Вујновића (1915 – 2012) . Њих двоје су прави примјер оног чувеног – заклела се Земља Рају да се тајне све дознају, из приче „У цара Тројана козије уши. (Ето ни Румунија неће изостати, а богами ни сан Ристе диде мога који увелико „небеске гроздане винограде бере“.

Џорџ је рођен у Америци од српских родитеља и када је дорастао, захваљујући српској заједници, одлази да студира медицину у Београд! Тамо упознаје Мирјану Лазић и у освит 1941. године се узимају. Преживљавају бомбардовање града. Све је у расулу, па тако и исељенички папири и младенкин пасош нису баш „најјаснији“. Ипак младожења, Американац српског поријекла и јуначког срца, одлучује да се отисну у непознато. Пријеко прече, наоколо брже – и тако „заобилазно“: Београд – Будимпешта – Софија – Ис- тамбул – Јерусалем – Ќаиро.

Младенци сједе одвојено у авиону. Мирјанино мјесто је поред елегантне Њемице. Она се зове фрау Гебелс, фрау Магда Гебелс. Када њемачки официр на аеродрому у Софији, (а Нијемци већ увелико владају Бугарском), Мирјани тражи пасош, Фрау Магда арогантно гледа питача и он одустаје. Гебелсова је била болећива на младу даму којој је „зло у авиону“.

А зашто су значајна имена ово двоје мени, па и већини мојих читалаца, савршено непознатих људи? Па зато што је од њих, практично, кренула чувена војна операција Ваздушни мост, код нас тек однедавно “потпуно“ откривени Хилејард. Стицајем околности Мирјана је, дочепавши се Америке радила у Амбасади Краљевине Југославије у Вашингтону, а Џорџ постао један од главних америчких војних обавјештајаца у италијанском Барију.

Амерички официр Мекдауел (у првом плану) са Дражом Михаиловићем

Већ је 1944. година. Многи бомбардери који „лете на румунски Плоешти“ су погођени и руше се над Краљевином Југославијом. Неки падају и на територију која је под контролом „првог герилца Европе“ генерале Драгољуба Драже Михаиловића. Он о томе извјештава Американце, али од њих никаквог одговора нема. Нико ни не зна да постоји велики број спашених пилота о којима се брине српски народ и четници у околини Галовића Поља, код Прањана у Србији. Генерал слути да се дешава нешто чудно, да га ”савезници избјегавају”,  па  шаље вијест својој, Југословенској  амбасади у Америци.

Тада, у ствари, захваљујући госпођи Мирјани Лазић удатој Вујновић, започиње операција „Ваздушни мост“ код нас чувени Халијард:

„Највећа акција спасавања савезничких пилота иза непријатељских линија изведена у Другом Свјетском рату, а коју је извела авијација САД.“

Крајем јуна 1944. године, Џорџ добија писмо од своје супруге:

“У имигрантској заједници се пуно говори о пилотима чији су авиони оборени изнад Југославије. Према гласинама и вијестима које нам шаљу из штаба ђенерала Михиловића, има их више од стотину, а Михајловић и народ им помажу и питају се када ће их американци евакуисати?

Џорџ и његова Канцеларија за стратешке услуге су били шокирани. Ако су Мирјанине информације тачне, зашто они о томе немају никакву информацију? Одмах у Вашингтон шаљу поруке, али „политичка ситуација“ и отворена подршка другом антифашистичком покрету, оном маршала Јосипа Броза, остављају Вашингтон да реагује „са задршком“.

Коначно управо Џорџу Вујновићу се повјерава организација акције Халијард. Циљ је да се са територије Краљевине Југославије, уз помоћ Југословенске војске у Отаџбини, извуку оборени савезнички пилоти. Он је према инструкцијама генерала Нејтана Твајнинга, команданта 15. корпуса и потоњег начелника штаба Америчког ратног ваздухопловства, осмислио и реализовао ову сложену и ризичну операцију.

Легенда о спасавањју 500 савезничких пилота је била „покопана“ више од седам деценија. Осим у Прањанима у Србији, годишњица мисије „Халијард“, спасавања савезничких пилота прије ево скоро 80 година, била је обиљежена и у Бољанићу на Озрену . Ту је одржан и велики „час истине“ и по први пут је објелодањено да су четници, то јесте Југословенска Војска у Отаџбини и ту у Бољанићу код Добоја, имали аеродром са којег су кућама летили спашени са- везнички пилоти. Са узлетишта у Бољанићу 1944. и 1945. године обављено је више летова. Међу 60 спасених пилота и савезничких официра био је и шеф америчке војне мисије, пуковник Роберт Мекдауел!

undefinedОдликовање за Џорџа Војновића

Конгресмен Кроули је 15. октобра 2010. године у Српској православној саборној цркви у Њујорку уручио Бронзану медаљу (једно од три највиша америчка војна признања) 96-годишњем Џорџу Вујновићу за његове услуге у организовању највеће спасилачке акције Другог светског рата. Медаља је додељена 66 година након догађаја – акције спасавања 500 пилота оборених над окупираном Југославијом. На церемонији је конгресмен рекао:

„Најневероватнија ствар је да је свих 60 година након организације најфантастичније акције спасавања у Великом рату овај човек радио у Њујорку као обичан трговачки путник. Нико ништа није знао.“

Џорџ Вујновић је једини амерички херој који је сахрањен у Београду, у породичној гробници његове супруге Мирјане Лазић.

Насловна фотографија: Џорџ Вујновић сахрањен је у Београд поред супруге Мирјане Лазић

Сутра: Дидини снови о грожђу и руски пилоти

 

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *