Пертини директор малих амбасадора

У оквиру Теслиног народа покреће се пројекат мултикултуралне природе ”Деца као амбасадори културе Србије”
Пише: Драган Мишковић

Др Александар Игњатовић Пертини, како је саопштено у Прес центру УНС у Београду за време Теслине конференције, именован је за директора међународног програма сарадње између Србије, Америке и света. Јавност је обавештена да се том приликом у оквиру Теслиног народа покреће пројекат мултикултуралне природе ”Деца као амбасадори културе Србије” а који треба да покаже колико су наше будуће генерације зреле и талентоване за многе ствари у свету.

– Да бисмо ми оправдали назив који носимо, тај назив Теслин народ ми све морамо спустити на тај њихов узраст – рекао је Александар Игњатовић у Прес Центру. – Значи морамо деци од малена да објаснимо шта је поента Теслиног народа и шта је то Тесла радио. Први Пилот пројекат недавно, у мају, та размена између основне школе из Београда и ланца основних школа у Филаделфији, 30 посто је порастао интерес деце за учешћем у овом пројекту и у Србији и у Америци. Било је размене знања, писама, плаката, изјава, тако да деца из руралне средине из било којег места могу да учествују у некој школиу центеру Менхетна. Све је доступно и само је потребан интернет. Само замислите који је то подстрек када такав ученик буде нашао свог вршњака у школи у Америци и кад буде видео да нешто може да научи од њега, а такође и обрнуто.

На слици може бити: 5 особа, људи уче и текст

– Тако можете добити неку целину где деца од седам, осам или девет година крећу са активном, слободном комуникацијом са неким преко океана, нагласио је др Игњатовић. И замислите колико ћето дати самопоуздања детету када буде бирало факултет, па се одшколовало напољу па може то да врати својој отаџбини. А тек кад откерије с колико лакоће може да разговара с неким у другој држави, то ће му донети добро самопоуздање. Програмису тако и направљени, то и јесте поента Теслине научне организације и мога рада- то откривање талената.

-Многи данас раде оно што не знају и што не воле – наставио је Игњатовић. – Разлоге треба тражити у томе што није откривен нити препознат као таленат онда кад је био дете. Спремамо се за дигиталну револуцију где ће постојати неко роботовласништво. Што се тиче учешћа људског бића, гледамо да се развијају сва чула, од чула додира, да са три прста пинцетом нешто хвата, све до чула мириса, вида, слуха. Што више чула неко може да развијето боље. И Теслина генијалност се развијала у тој здравој машти.

На слици може бити: 1 особа и текстДеца морају да буду дигитално писмена, али морају да буду вође нових дигиталних револуција. Да буду вође тој машини. Каже се да та машина нема емпатију, нема социјалну своју интелигенцију. Имам неку врсту емоције према њој, али на који начин? Треба да нам је драго да је неко направио овакву машину. А не да имамо емоцију према роботу и да ми је он кућни пријатељ.

Чим се утврди да нека таква емоција алгоритма има душу то је крај. Ту смо битку онда изгубили и онда они почињу да воде нас. Вештачка интелигенција нема осећај, нема пол, нема узраст и ми ту морамо да радимо. Теслина генијалност се развијала баш тако, тим правцем. И ми стављамо акценат на Теслиним клубовима управо на овај узраст. Да деца Србије схвате да су добри представници Теслиног народа и да радимо тако да будуће генерације буду још јаче од нас.

Како се овакви програми остварују то је крајем маја др Игњатовић показао, када је са тимом из Београда био у  Њујорку и Филаделфији где је у име ТСФ уручио поједина признања и поред тога наша деца су била у посети школама у Филаделфији -а то су наши млади амбасадори. О томе су Вести Теслиног народа писале опширније. Сви извештаји са посете биће преведени на енглески и објављени локално исто. Било је то једно лепо и квалитетно дружење ученика из Београда са вршњацима из Филаделфије.

На слици може бити: 10 особа

Петар и Катарина из школе Бановић Страхиња у Београду били су у мисији зближавања са својим узрастом у Такоми академији Парадигм школи у Филаделфији, мисији која утире пут претходно објашњеним процесима повезивња. Наша деца су исказала свој смисао за истраживања и посебно спортске таленте: Петар у тенису, Кристина у кошарци. Добили су и аплаузе домаћина.

Ашли Редферн, директорица свих школа у Филаделфији деци из Београда је поручила: Драги Алекса, Јована и Никола, Веома смо уживали у вашој посети. Ученици су били веома срећни сто су упознали вашу породицу, а посебно децу. Имам неколико идеја за које би Катарина и Петар могли бити заинтересовани да раде у партнерству са овом школом.  Ако бисте их питали да ли имају интереса да раде са нама као нашим амбасадорима за међународне представнике студената за наше пројекте са огранком Тесла научне фондације у Филаделфији, била би нам велика чпаст да радимо са њима. С поштовањем, Ашли.

Александар Игњатровић је поводом свог именовања дао изјаву:

– Са великим задовољством вас обавештавам поводом свог именовања и старта мултикултуралног пројекта „Деца као амбасадори културе“ сигурам да ће се показати колико су наше будуће генерације талентоване за многе ствари у свету. Наш циљ је да докажемо да људи из Србије и дијаспоре могу значајно допринети глобалној заједници у области иновација и образовања. Овим пројектом желимо да ојачамо позицију Србије и Теслиног Народа на међународној сцени. Посебно ми је драго што је ова иницијатива представљена у Прес центру на Теслин рођендан. Богу слава!

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *